157 Dit werk valt uiteen in drie hoofddelen: 1. boerderijverplaatsingsonderzoek; 2. cultuurtechnische inventarisatie en kartering; 3. luchtfotointerpretatie ten behoeve van cultuurtechnische doeleinden. 1. Boerderijverplaatsingsonderzoek Hoewel het meeste onderzoek door het Instituut op eigen initiatief wordt aan gevat - weliswaar in nauwe aansluiting met de vraagstellingen vanuit de prak tijk komt het ook wel voor dat een geheel of gedeeltelijk betaalde opdracht tot onderzoek wordt verstrekt. Eén daarvan is de door de Cultuurtechnische Dienst verleende opdracht tot onderzoek naar de invloed van boerderijverplaatsing op de diverse verkavelings- kenmerken, zoals kavelafstand, kavelaantal, kavelgrootte, kavelvorm en aantal meters benodigde weg per hectare. Wel was bekend, dat boerderijverplaatsing op al deze verkavelingskenmerken een gunstige invloed heeft, maar de grootte van deze invloed was niet nauw keurig bekend. In het kader van de ruilverkaveling worden immers vele werk zaamheden uitgevoerd die tezamen de uiteindelijke verkaveling bepalen, zonder dat uit het uiteindelijk resultaat de invloed van elke werkzaamheid afzonderlijk, waaronder bijvoorbeeld boerderijverplaatsing, valt af te lezen. Begonnen is met de bepaling van de invloed van boerderijverplaatsing op de gemiddelde kavelafstand in het blok. Hiertoe is als hulpmiddel een grafisch- numerische methode gevonden, die bij een gegeven wegenpatroon en een ge geven ligging van boerderijen als resultaten geeft: - de toedeling waarbij de gemiddelde kavelafstand zo klein mogelijk wordt; - de gemiddelde kavelafstand die bij deze toedeling optreedt; - een kaart waarop schematisch zowel richting als intensiteit staan aangegeven van het boerderij-kavel-transport, zoals dat zal optreden nadat deze toedeling is uitgevoerd. Het rekenkundig gedeelte van deze methode is gebaseerd op een vereffening volgens de methode der kleinste kwadraten, welke methode dus toepasbaar bleek te zijn op een probleem dat vrij sterk afwijkt van de problemen waarop deze methode gewoonlijk wordt toegepast.

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 154