160 - een boerderijkaart, waarop de plaats en de grootte van de boerderijen staan aangegeven; - een wegenkaart met ligging en kwaliteit van de wegen; - een verkavelings- en ontsluitingskaart, waarop staat aangegeven welke kavels direct om of bij de boerderij gelegen zijn, welke kavels door een openbare weg worden ontsloten en welke door overpad worden ont sloten; - een afstandskaart, waarop de afstand van elke kavel tot de bijbehorende boerderij is aangegeven; - een dorpsbehorenkaart, waarop is aangegeven bij welk dorp of welke groep boerderijen een kavel in gebruik is. De basis voor dit alles vormt de gebruikerskaart, dit is een kaart waarop alle kavels staan aangegeven met daarin genoteerd bij welk bedrijf elke kavel in gebruik is. De gebruikstoestand - niet de eigendomstoestand - is hierbij dus maatgevend. Een dergelijke inventarisatie en kartering is in de loop der jaren uitgevoerd voor verschillende grotere en kleinere gebieden in Nederland. Een uniforme inventarisatie en kartering van geheel Nederland is in voorbereiding, maar de hiervoor benodigde mankracht en computercapaciteit zijn bijzonder groot, nog afgezien van de organisatorische problemen die er aan verbonden zijn. Een dergelijke inventarisatie en kartering zou evenwel vele doeleinden kunnen dienen, zoals: - een betere keuze van de blokbegrenzingen van ruilverkavelingen; - een betere bepaling van de urgentievolgorde van ruilverkavelingen; - een betere bepaling van de aard en de intensiteit van de uit te voeren ver beteringsmaatregelen - een historisch-geografische beschrijving van de landinrichting in Nederland. Op het ogenblik vindt een inventarisatie plaats van het kleigebied met mozaïek verkaveling in de kop van Groningen en Friesland. In dit gebied is de door een dicht en onregelmatig net van sloten veroorzaakte kleine perceelsgrootte en ongunstige perceelsvorm een van de grootste belemmeringen voor een moderne bedrijfsvoering. Als onderdeel van de inventarisatie wordt daarom van dit gebied een kaart gemaakt waarop de inhoud (aantal kubieke meters per strekkende

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 157