161 meter) van elke sloot staat weergegeven. Door het grote aantal sloten waar het hier om gaat is het uitgesloten deze inhouden door middel van een gewone profiel water passing te bepalen. Een snellere en goedkopere bepaling, die even tueel aan minder hoge nauwkeurigheidseisen voldoet, is noodzakelijk. De op lossing wordt gezocht in twee richtingen: - bepaling van slootinhouden met behulp van luchtfoto's, zie onder punt 3; - bepaling van slootinhouden in het terrein met behulp van een eenvoudig apparaat, dat door één man kan worden bediend. Aan het prototype daarvan wordt thans gewerkt. 3. Luchtfotointerpretatie ten behoeve van cultuurtechnische doeleinden Door de toenemende mechanisering van het landbouwbedrijf worden de eisen die aan de landinrichting worden gesteld steeds zwaarder. Voor een moderne bedrijfsvoering is het noodzakelijk dat de percelen (bewerkingseenheden) een grote oppervlakte hebben, rechthoekig van vorm zijn en voldoende vlak. In vele streken van ons land kan aan deze voorwaarden niet worden voldaan zonder slootdemping, eventueel in combinatie met egalisatie. De kosten die aan deze werkzaamheden zijn verbonden zijn hoog. Het is dan ook van belang vroegtijdig de urgentie en de kosten van deze werkzaamheden voor een bepaald gebied te kunnen bepalen. Dit houdt in dat men vooraf onge veer moet weten hoe groot de inhoud van de sloten is en in welke mate het terrein een onegale ligging heeft. Hoge nauwkeurigheden zijn daarbij niet ver eist, wél snelle en goedkope bepalingsmethoden. De slootinhouden kunnen, zij het niet erg nauwkeurig, na enige oefening wor den geschat van luchtfoto's, door deze paarsgewijs te bekijken onder een spiegel- stereoscoop. Deze schatting gebeurt op zicht, zonder dat daarbij een meting te pas komt. Nodig is natuurlijk dat men vooraf in het terrein op de gebruikelijke wijze van een vrij groot aantal sloten de inhoud bepaalt, ten einde een stevige vergelijkingsbasis te hebben. Dat men van de sloot niet de bodem doch alleen het gedeelte boven de waterspiegel ziet blijkt geen overwegend bezwaar te zijn. De hoogteverschillen binnen het perceel ten gevolge van onegale ligging zijn in de regel dermate gering, dat ze niet stereoscopisch van luchtfoto's kunnen

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 158