165 De sociologie en de ruilverkaveling De sociologie wil ons kennis verschaffen over het gedrag van de mensen in de situatie waarin zij zich bevinden, want hiervan uitgaande kan men een inzicht verkrijgen hoe de mens zal gaan handelen wanneer de bestaande situatie zich gaat wijzigen. Van veranderende omstandigheden is sprake bij ruilverkaveling. Dat de sociologie hierbij belangrijk is, blijkt uit enkele citaten overgenomen uit „Fundamenteel sociologisch speurwerk in het kader van het landbouw- wetenschappelijk onderzoek" van Prof. Hofstee, waarin deze schrijft: „Opdat een ruilverkaveling zal slagen, dient deze niet alleen technisch juist te worden ontworpen, maar ook aan de boeren te worden ver kocht'." En Prof. Hofstee gaat dan verder: „Het is in deze educatieve taak van de landbouwkundig gevormde academicus, dat wel in de eerste plaats een aanknopingspunt en wel een zeer belangrijk aanknopingspunt ligt met de sociologie. Een tweede aanknopingspunt met het werk waarbij abituriënten van de Landbouw hogeschool zijn betrokken vindt de sociologie in de agrarische recon structieplannen, anders gezegd in de cultuurtechnische werken, als men tenminste het begrip cultuur-technische werken niet al te eng neemt en het verstaat in de zin, waarin het thans wordt gebruikt wanneer men spreekt van ruilverkavelingen „nieuwe stijl". Deze omvatten be halve de feitelijke ruilverkaveling ook bedrijfsvergroting, verplaatsing van boerderijen, krotopruiming, aanleg van elektriciteit en waterlei ding en wegen, verbetering van afwatering enz. Dergelijke recon structieplannen betekenen een diep ingrijpen in het milieu, waarin de agrarische bevolking werkt en leeft en ze roepen bij de betreffende bevolking reacties te voorschijn, die slechts door middel van sociolo gisch onderzoek zijn te begrijpen. Deze reacties zijn in verband met de door deze reconstructies beoogde doeleinden van zeer belangrijke betekenis. In de eerste plaats zijn ze van belang waar het de aanvaarding van de opgestelde plannen voor deze reconstructiewerken betreft. Het gaat hierbij niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats om de aanvaarding in de juridische zin, d.w.z.

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 162