167 bij stemming, maar vooral om de innerlijke aanvaarding van de plannen door de betrokken bevolking. Van groot belang is, dat de plannen door de bevolking in een zodanige vorm worden aanvaard, dat zij voor de toekomst van de betreffende agrarische groep de grootst mogelijke perspectieven bieden. In de tweede plaats is het van grote betekenis dat de bevolking, wanneer de ruilverkaveling eenmaal is voltooid, de geestelijke bereidheid vertoont van de gegeven nieuwe mogelijkheden op de juiste wijze gebruik te maken. Het sociologisch onderzoek, ver band houdende met de problemen van de agrarische reconstructie plannen, kan in belangrijke mate ertoe bijdragen een inzicht te ver schaffen in de omstandigheden die aanleiding geven tot het wel of niet aanvaarden van deze plannen en dat het vermoedelijk wegen zal kun nen aangeven om door bepaalde vormen van voorlichting de bereid heid tot het aanvaarden te bevorderen." (4-blz. 10 en 11). Tot zover Prof. Hofstee. Wanneer wij in deze citaten naast de „landbouwkundig gevormde academicus'' en „abituriënten van de Landbouwhogeschool" tevens plaatsen de „landmeter-deskundige", dan zitten wij midden in het onderwerp van dit artikel, want het zijn mede deze landmeters-deskundige (art. 51 lid 2 der Ruilverkavelingswet) die met de sociologische problemen in aanraking komen. Enkele algemene facetten van het menselijk gedrag Deze problemen ontstaan bij veranderingen van de omstandigheden. Het is daarom gewenst eerst iets in het algemeen te zeggen over het gedrag van de mensen, in het bijzonder de mensen van het platteland. Daar het hier dezelfde omstandigheden betreft die ook voor de Landbouwvoorlichting gelden, heb ik hierbij in grote lijnen gebruik gemaakt van de publikatie „Sociologische aspecten van de landbouwvoorlichting" van Prof. Hofstee (7). Het volgende komt dan naar voren: 1. de mens wordt in zijn economisch handelen niet alleen gedreven door het economisch motief; 2. het gedrag van de mens is een resultaat van zijn opvoeding en van zijn milieu 3. een mens leeft in contact met andere mensen, in groepen, naar bepaalde waarden, normen, opvattingen, idealen enz., het zogenaamde cultuurpatroon.

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 164