169 moeilijk de veranderingen aanvaard worden, welke gepaard gaan met ruil verkaveling en agrarische reconstructie. Beïnvloeding van het menselijk gedrag Wanneer begonnen wordt met het uitvoeren van een ruilverkaveling heeft men daarbij volgens Dr. Constandse in ,,Boer en Toekomstbeeld" in principe te doen met drie groepen van factoren: ,,1. de externe en interne dwingende factoren, die dus data vormen, die niet manipuleerbaar zijn. Het hangt van het niveau van het plan af welke factoren hieronder vallen; 2. de verlangens van de groep voor wie het plan gemaakt wordt en de verlangens van de subgroepen daarin of zelfs van individuen; 3. de denkbeelden, de idealen, die leven in de kringen van de beleids- lieden zelf, waarbij deze kringen dan ruim genomen moeten worden. Het zal duidelijk zijn, dat deze drie groepen van factoren lang niet altijd in dezelfde richting werken. Er moeten dus bepaalde compro missen gevonden worden. De dwingende factoren vormen daarbij niet het probleem; aanpassing van 2 en 3 aan 1 is onontkoombaar en wat dat betreft weten voorlichters en planners dus wat hen te doen staat." (8-blz. 42). Om tot de hiervoorgenoemde compromissen te komen is het nodig, dat er contacten gelegd worden tussen de groep voor wie de ruilverkaveling uitge voerd wordt, in het algemeen de boerenen de ontwerpers met de uitvoerders van de plannen, de ambtenaren van de Cultuurtechnische Dienst en die van de Kadastrale Ruilverkavelingsdienst. Deze contacten bestaan door samenwerking van de ambtenaren met de voor bereidingscommissie en de plaatselijke commissie, tijdens de vergaderingen en excursies, bij de tervisielegging van de lijst van rechthebbenden en de uitkom sten van de schatting, de wenszittingen en bij de besprekingen over het plan van toedeling en bij de tervisielegging daarvan. Voor de moderne grote ruilverkavelingen met agrarische reconstructieplannen zijn de hiervoor opgesomde contacten te weinig. De boeren krijgen onvoldoen de inzicht welke mogelijkheden er geboden worden om hun bedrijven aan te

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 166