170 passen aan de te wijzigen omstandigheden. De ambtenaren raken niet voldoende op de hoogte met het gedrags- en cultuurpatroon van de streek, waarin de ruilverkaveling is gelegen. Hierbij komt dan nog dat zowel de boeren als de ambtenaren elk hun „referentiekader" hebben, dat is ,,een geheel van voor stellingen, vormen en gedragsregels, dat voor de mens uit de groep vanzelf spreekt en dat gedeeltelijk automatisch wordt nageleefd en geaccepteerd." (Zie Dr. Van Dijk in ,,Wij en de anderen", 6-blz. 14); hetgeen het communicatie proces bemoeilijkt. De voorlichting Het is daarom gewenst meer contacten te leggen. Hiervoor is het nodig, dat de ambtenaren een inzicht verkrijgen in het cultuurpatroon van de dorpen in de ruilverkaveling door gesprekken met de leden van de voorbereidingscom missie, daarna met de leden van de plaatselijke commissie, maar ook met de plaatselijke formele leiders. Wellicht is het mogelijk kennis te nemen van het geen reeds over de streek gepubliceerd is of zich te abonneren op het streekblad. Wanneer zo enig inzicht is verkregen, kan begonnen worden met de voor lichting, zo mogelijk met inschakeling van één of meer personen uit de streek, welke door de mensen als leiders worden geaccepteerd, „allen duidelijk voor ogen staande hoe het toekomstbeeld van de streek zal zijn." (8-blz. 41). Rekening houdende met het voorgaande is het goed bij deze voorlichting het volgende in acht te nemen: a. de veranderingen welke door de ruilverkavelingswerken zullen ontstaan, geven een gevoel van onzekerheid, doordat men niet precies met de gang van zaken op de hoogte is. De voorlichting moet erop gericht zijn deze onzekerheid weg te nemen; b. men moet tot een discussie zien te komen. De groepen welke men wil gaan voorlichten moeten daarom niet te groot zijn, zo mogelijk met boeren die in dezelfde omstandigheden verkeren en daardoor gelijkgerichte belangen hebben; c. de te bespreken onderwerpen moeten beperkt zijn, liefst nog gericht zijn op één onderdeel, b.v. de boerderijverplaatsing. Een veelheid van onder werpen leidt de aandacht af;

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 167