172 Wie zich thans gesteld ziet om voorlichting te geven bij de uitvoering van een ruilverkaveling, behoeft minder weerstanden te overwinnen dan voorheen. De laatste tijd voltrekken zich grote veranderingen op het platteland. Door radio, televisie, onderwijs, pers, modern verkeer, is het platteland in meerdere mate in contact gekomen met het stedelijk cultuurpatroon. Mensen uit de stad gaan in de dorpen wonen en worden forens. Door al deze factoren worden de stede lijke normen steeds meer aanvaard, waardoor het cultuurpatroon van het platteland zich wijzigt. Het is nu niet meer zoals enkele jaren geleden, dat het nog een hele overgang was een oude boerderij te gaan verlaten en een nieuwe boerderij met moderne woning te gaan betrekken. Toen kwam het nog voor, dat de douchecel gebruikt werd als bergkast. Thans wordt de moderne inrichting van de woning als een eis gezien. Een bijzonder aspect van het veranderde en verstedelijkte cultuur patroon is, ,,dat tegenwoordig als standssymbool het inkomen veel belangrijker is dan bezittingen en het inkomen hangt weer in sterke mate samen met het beroep" (5-blz. 45). Hierdoor hebben de grote boeren minder macht ver kregen; ook mensen met een goede baan verkrijgen invloed in het dorp. De landmeter-deskundige en de voorlichting Wanneer wij bedenken dat de kadastrale ruilverkavelingsdienst een groot aan deel heeft bij de uitvoering van een ruilverkaveling, moet thans ter sprake komen welke taak voor deze dienst en dan in het bijzonder in het kader van dit artikel, door de landmeter-deskundige vervuld dient te worden. Samen met de plaatselijke commissie, de Cultuurtechnische Dienst, de landbouwvoorlich- tingsdienst en andere instanties en personen, die zich inzetten om de ruilverkave ling te doen slagen, moet in gezamenlijk overleg een ieders taak bij de verzor ging van de voorlichting bepaald worden. De taak van de landmeter-deskundige met zijn medewerkers - zoals ik die zie - zou ik u duidelijk willen maken door iets te vertellen over de gang van zaken in de ruilverkaveling ,,Tielerwaard-West" vanaf het tijdstip dat met het eigen lijke werk is begonnen. In alle dorpen is een bijeenkomst belegd, waarin door een ambtenaar van de Cultuurtechnische Dienst, een lid van de plaatselijke commissie en door de

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 169