173 landmeter-deskundige voorlichting is gegeven over de werken, die binnenkort in het terrein tot uitvoering zouden komen, over de algemene gang van zaken, over de schatting en het verzamelen van gegevens voor het samenstellen van de lijst van rechthebbenden. Na de schatting is deze per dorp officieus ter inzage gelegd. Daar geschat is naar de verwachtingswaarde, een moeilijk begrip, is eerst per groep van onge veer 50 mensen met gebruikmaking van een schoolbord uitleg gegeven over deze schattingsmethode. Het resultaat is geweest, dat thans vele mensen met kennis van zaken spreken over de schatting. Dit is eveneens tot uiting gekomen bij de ingediende bezwaarschriften, waarin veelal is aangegeven tegen welk onderdeel men bezwaar had. Vervolgens is de betrokkenen weer gevraagd bij elkaar te komen op de avond voordat van een gedeelte van de ruilverkaveling, behorende tot een dorp, de gebruiksverkaveling officieus ter inzage is gegeven. Op deze avonden worden mededelingen gedaan over de mogelijkheden en moeilijkheden welke een rol hebben gespeeld bij de opzet, de pachtverhoudingen tijdens de overgangs periode, welke medewerking van de boeren wordt verwacht, welke werken nog in het terrein uitgevoerd moeten worden en in welke volgorde, enz. Verder ligt het in de bedoeling voor de tervisielegging van de lijst van geldelijke regelingen ook over de betekenis hiervan per dorp voorlichting te geven. Niet alleen is voorlichting gegeven aan mensen uit de streek, maar ook voor de uitwonende eigenaren zijn vergaderingen belegd, waarin over de gang van zaken gesproken is, gecombineerd met een excursie door de ruilverkaveling. Bovendien is medewerking verleend wanneer door andere instanties discussie avonden werden belegd, waarop ruilverkavelingsproblemen en mogelijkheden aan de orde waren. De voorlichting betreft niet alleen het gesproken woord, doch even belangrijk is dat men kan laten zien hoe het gaat worden. In dit verband is het schema van uitvoering van belang. In een grote ruilverkaveling zal het ene dorp meer op ruilverkaveling zijn ingesteld, dan het andere. Als het technisch uitvoerbaar is zal men bij de uitvoering met het dorp moeten beginnen dat het meest wel willend staat tegenover de plannen, opdat dit dorp na de uitvoering als voor beeld kan dienen voor de andere delen van de ruilverkaveling. Ook moet eraan

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 170