174 gedacht worden, dat indien de uitvoering wat langer duurt, de boer meer de gelegenheid heeft aan de gewijzigde omstandigheden te wennen en zodoende eerder geneigd is welbewust gebruik te maken van de mogelijkheden die aan wezig zijn. Dit schema bepaalt mede de organisatie van het werk op de kadastrale ruilverkavelingsbureaus en de assisterende bureaus. Enkele praktijkervaringen Teneinde van de boeren meer bereidheid tot medewerken te verkrijgen, is naar mijn mening uitvoering in gedeelten (blokken) aan te bevelen. Dit is vooral gewenst als voorbeeld voor de blokken welke nog in uitvoering moeten komen. In de ruilverkaveling „Tielerwaard-West", waar het uitvoeren in blokken moge lijk is, heeft dit voorbeeld goed gewerkt. Met opzet is de uitvoering van het blok met de meeste tegenstanden achteraf gehouden. Het is thans mogelijk in dit blok radicaal te verkavelen, waardoor een goed resultaat wordt verkregen. Een ander voordeel van het werken in blokken kan zijn, dat met de betrokkenen meer contact verkregen kan worden door de benoeming van blokcommissies uit de leden van de plaatselijke commissies en uit de schatters, welke mensen medewerken bij het ontwerpen van de plannen. Het leggen van contacten blijft altijd nog een moeilijke zaak. Op vergaderingen en zittingen ontmoet men meestal maar één lid van het gezin, de familie of de vereniging, welke in hun geheel bij de veranderingen betrokken zijn. Zij heb ben wel eens andere gedachten over de gang van zaken dan de woordvoerder. Zo is het gebeurd, dat de man niet voelde voor boerderijverplaatsing, maar zijn vrouw wel. Boerderijverplaatsing werd daardoor eerst niet overwogen, maar in een later stadium ging het toch nog door. Ook komt het veelvuldig voor, dat bepaalde uitspraken van mensen gezien moeten worden tegen be paalde achtergronden, zoals burenruzies, familieveten, godsdienstige gronden. Met het volgende moge ik dit illustreren. In een dorp zijn twee families, welke door hun bezittingen een bepaald prestige en status bezitten, maar godsdienstig verschillend zijn. De ene familie heeft zich aangepast aan de gewijzigde omstan digheden, de andere raakt achter. Dit wetende kan men bij besprekingen over de verkaveling bemerken dat de achterop geraakte familie moeilijk wil mee werken aan een plan, dat de ander meer voordeel zou kunnen verschaffen.

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 171