175 Een vraag is het nog voor mij, of het wel verstandig is dê bezoeken, vooral als dit meerdere malen voorkomt. Men raakt meer bekend met de omstandigheden van het bedrijf en ongemerkt wordt bij het opmaken van het plan van toedeling hiermede rekening gehouden. In de oorlogsjaren is mij het volgende overkomen. Met mijn meetassistenten ging ik - al naar het met het werk zo uitkwam - mijn boterhammen eten bij steeds dezelfde boeren families. De café's waren onverwarmd en zo was er de gelegenheid voile melk te drinken. Wat zei men bij de tervisielegging van het plan: je kunt wel zien waar de landmeter zijn boterhammen gaat eten! Problemen kunnen ook ontstaan wanneer bepaalde groepen menen achter gesteld te worden. Economisch niet levensvatbare bedrijven van kleine boeren, of bedrijven zonder opvolger komen niet voor bedrijfsvergroting in aanmer king. Direct hoort men dan een verwijt: de kleine boeren worden achtergesteld. Wrijvingen in het persoonlijke vlak komen naar voren, wanneer zaken waarbij meerdere personen betrokken zijn niet aan allen tegelijk bekend worden ge maakt. Ter visie leggen van een plan van toedeling kan naar mijn mening en ervaring dan ook het beste geschieden voor alle betrokkenen tegelijk, waarna de gelegenheid geboden kan worden om persoonlijk nadere inlichtingen te verkrijgen. Besluit Na de ervaringen uit mijn praktijk als landmeter-deskundige te hebben weer gegeven wil ik graag eindigen met nogmaals te wijzen op het artikel van Mr. Ir. Witvliet (2-blz. 70), waarin hij mededeelt, dat de studenten te Delft een college in de sociologie kunnen volgen. Ik zal mijn tijd en moeite, besteed om dit artikel te schrijven, dan ook rijkelijk beloond achten indien meer geodetisch studenten dit college gaan volgen en belangstelling hebben verkregen voor het verantwoordelijke en creatieve werk van landmeter-deskundige bij een ruilverkaveling. Maar tevens zou ik hieraan graag de wens willen verbinden, dat bij de kadastrale ruilverkavelingsdienst meer nog dan thans aan de sociolo gische aspecten aandacht en tijd zal worden geschonken. Hierdoor zal het moge lijk worden de belangen van de mensen voor wie dit werk wordt verricht nog meer te dienen.

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 172