192 Om zó van een onderwerp te kunnen spreken, moest je er werkelijk echt van houden Het zal waarschijnlijk moeilijk zijn, om de waarde te schatten, die de nomografie voor mijnheer Haasbroek heeft gehad en nog heeft. Geen van de vakken, die hij doceerde, had zo zijn belangstelling. Dat hij de schoonheden ervan heeft kunnen ontdekken en het zover heeft kunnen brengen in die richting, heeft hij te danken aan de aanmoediging en belangstelling van wijlen professor Tien stra, die hem de raad gaf om ermee door te gaan. Sindsdien was hij er voorgoed aan verknocht, en wie zou er niet van een vak zijn gaan houden, wanneer het hem in staat stelde, om de ellende te vergeten van twee jaren onderduiking? Als reserve-officier van de triangulatiedienst der Artillerie, stond hij in april '43 op de lijst van personen, die door de bezetter zouden worden weggevoerd. Er zullen waarschijnlijk weinig studenten zijn, die niet op één van zijn onge dwongen colleges het verhaal hoorden, hoe hij zich in die jaren thuis verborgen hield en hoe hij in een nauwe bergplaats tijdens een razzia op het nippertje aan zijn arrestatie ontkwam. Het zou niet juist zijn, wanneer ik, als ondeskundige, een oordeel zou uitspreken over zijn boek Nomografie", dat hij in de oorlogsjaren schreef. Het feit, dat hij in Nederland en ver daarbuiten wordt erkend als een der grootste experts op dit gebied, en dat geleerden uit de Sovjetunie en Israël hun bewondering uitten over zijn boek, spreekt duidelijke taal. En dan nu toch de mening van een leek: Zijn boek was zó helder, duidelijk en overzichtelijk, dat de studenten bij de voorbereiding van een examen bij voorkeur hun dictaten lieten voor wat ze waren; in het boek stond het immers veel duidelijker". Ja, nomografie en N. D. Haasbroek waren één en hetzelfde begrip (het omge keerde was beslist niet het geval!). Zo kon dan ook het volgende gebeuren. Tijdens een examen in de nomografie kreeg een kandidaat twee nomogrammen voorgelegd en hem werd gevraagd, wat voor bijzonders hij eraan zag. Na een zeer lange stilte luidde het antwoord: ,,Er staat geen N.D.H. onder Dit antwoord typeerde de student, inderdaad, maar toch ook nog iets anders. Hoe belangrijk de nomografie ook voor hem was, zij was niet meer dan een enkel facet van zijn persoonlijkheid. Wanneer je een edelsteen voor je ogen langzaam ronddraait, dan komen er beurtelings verschillende facetten in het

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 187