grafsteen te baarland 203 Ongeveer tien kilometer ten zuiden van Goes ligt het dorp Baarland. Reeds van ver ziet men de forse toren en het hoge dak van de kerk boven de huizen uitsteken. Afgezien van de toren en het koor biedt het gebouw architectonisch weinig aantrekkelijks. De kerk heeft door een restauratie in 1774 zwaar ge leden; het dwarspand werd afgebroken, zodat de kerk thans nog slechts bestaat uit toren, schip en koor. Daarvan is nu alleen het schip in gebruik als preek- kerk; het koor dient tot berghok, na eerst de school te hebben gehuisvest. Toch heeft de kerk iets wat een bezoek zeker waardevol maakt. Onder de weinige grafzerken bevindt er zich een met de gegraveerde afbeelding van een zestiende-eeuwse landmeter met zijn instrumentarium. De in 1558 gestorven landmeter Willem Janszoon is weergegeven in de kleding van zijn tijd: wambuis en een tot de knie reikend kleed, bolstaand aan de schouders, met lange valse mouwen die van de ellebogen omlaag hangen. In zijn rechterhand heeft hij een lange meetlat, terwijl aan beide zijden piketten zijn afgebeeld. Op de vier hoeken van de steen bevinden zich de gebruikelijke evangelistensymbolen: Engel, Leeuw, Os en Arend, respectievelijk voor Mat- theüs, Marcus, Lucas en Johannes. Het randschrift luidt: Hier leyt begraven Willem Janszoon lantmeter in sijne tijt sterf ao dusent VC LVIII op te XXIIII dach Augusto bidt voer de ziele Voor het onderzoek naar de persoon van Willem Janszoon is het wel jammer dat zowel de burgerlijke als de kerkelijke archieven uit de tijd rond 1500 ver loren zijn gegaan. Slechts enkele gegevens over het werk en de positie van de zestiende-eeuwse landmeter konden gevonden worden. Voor Zeeland gold voor de toelating en examinering van landmeters geen uit drukkelijk voorschrift zoals in andere provincies. Het beroep was vrij en bleef dat tot 1598, dus tot lang na de dood van Willem Janszoon. In dat jaar werd bij

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 198