21 Dit alles verklaart óók de betekenis van het zakenrecht, compleet met verbinte- nisrechtelijke grondslag alsmede erf- en huwelijksvermogensrechtelijke vertak kingen, voor de civiel-landmeter. Het verklaart nog niet, waarom hij lange tijd voor dat privaatrecht een soort apenliefde koesterde in zijn streven om een dode kadastrale grens blijvend tot rechtsgrens te maken in plaats van omge keerd: een levende rechtsgrens steeds weer tot kadastrale grens. Waarschijnlijk was zowel een wiskundige denktrant als natuurlijke gemakzucht aan dat streven debet. In ieder geval kwam hij na zijn huwelijk met een Delftse loot van de geodetische stam, in verband waarmee zijn opleiding in 1935 van Wageningen naar Delft werd overgebracht, langzamerhand tot betere inzichten. Uit dat huwelijk nu kwam in 1949 de geodetisch ingenieur ter wereld. Een ingenieur die weliswaar in maatschappelijke regionen, gelegen buiten de Delftse en de kadastrale, nog geringe bekendheid moge genieten, maar wien de ontwikkeling in al deze regionen toch goed gezind is, zeker op lange duur bezien. Niet in de laatste plaats spelen daarbij de rechtsontwikkeling enerzijds en de rechtskennis van de geodetisch ingenieur anderzijds een rol. Vooralsnog hangt de maatschappelijke bekendheid van deze ingenieur, ook voor zover niet werkzaam bij het kadaster, indirect toch sterk van deze rechts instelling af, omdat nu eenmaal de landmeter van het kadaster de meest ver trouwde geodetische figuur in de samenleving is. Daarom is er reden eerst even stil te staan bij de rechtsontwikkeling, die ten aanzien van het kadaster gaande is. De maatschappelijke betekenis ervan is in de loop der jaren voortdurend toegenomen. De rechtsontwikkeling heeft daarbij, zoals trouwens ook op ander gebied vaak het geval is, nu eens een versnellende dan weereen vertragende invloed gehad. Sterk vertragend heeft ongetwijfeld gewerkt het ontbreken van een speciale Kadasterwet, waaraan dringende behoefte bestaat. De in 1957 ingestelde Staatscommissie inzake het Kadaster, die onlangs rapport heeft uit gebracht, wil dan ook terecht allereerst in deze behoefte voorzien. Door zo'n wet zal met name de moeilijke problematiek van het grensrecht dichter bij een oplossing kunnen worden gebracht. Deze problematiek is zo moeilijk, omdat het kadastrale perceel een statisch-wiskundige weergave is van een dynamisch- juridische grootheid. Daarom dienen de kadastrale grenzen steeds weer van overheidswege te worden aangepast bij het zich wijzigend verloop van'de private

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 20