223 onder meer de kosten en nauwkeurigheid van voornoemd systeem behandeld werden. Zo was het alras weer tijd voor de zo langzamerhand tot traditie ge worden warme lunch. De betiteling lunch bleek deze keer een zeer povere benaming te zijn. Van de rondleiding door de fabriek, die het sluitstuk vormde van het bezoek aan dit snel groeiende bedrijf, was vooral de hal waar de elek trische bedradingen worden gemaakt zeer interessant. In de University of London hield Prof. E. H.Thompson de volgende morgen een geestige inleiding over het werk en de opleiding van studenten aan de afdeling voor Fotogrammetrie en Landmeetkunde. Het uitzicht dat ons daarna vanaf het dak van het universiteitsgebouw werd geboden had weliswaar niet bijzonder veel geodetische aspecten, maar werd door een ieder op prijs gesteld, 's Middags waren wij te gast bij de Geodetic Control Division van de Ordnance Survey (een militaire organisatie) te Chessington. Enkele, aan voornoemd insti tuut verbonden, officieren hielden een korte inleiding over de diverse interes sante werkzaamheden en onderzoekingen die door de Division verricht zijn. Vooral hun ervaringen met de triangulatie, de primaire waterpassingen, de invardraadmetingen, de gravimetrie en de fotogrammetrie (verdeling van de paspunten en de aerial-triangulation) waren bijzonder interessant. Na de tea konden wij naar verkiezing hun fotogrammetrische uitrusting of een tentoon stelling over de Engelse kadasterwerkzaamheden bekijken. De morgen van de laatste excursiedag werd besteed met een bezoek aan het National Physical Laboratory in Teddington. We werden ontvangen in het hoofdgebouw waarvan men de bouw heeft aangevangen op last van Stadhouder- Koning Willem III. Op het laboratorium houdt men zich in het bijzonder bezig met de ijking aan de verschillende standaard maten, invarstaven en kryptongolf- lengte. Trots toonde men ons een experimenteel model van een afstandsmeter, de A.U.H.L.-modulator, waarmee men afstanden kan meten met behulp van een sterke lichtbron zonder de lichtsnelheid te kennen. Op het station van Tedding ton ontstond een lichte paniek toen ons gezelschap zich splitste in twee groepen, die in twee, in tegengestelde richting vertrekkende, treinen stapten. Dankzij het goede oriënteringsvermogen, dat elke geodeet eigen is, coïncideerden beide groepen tijdig, zodat het bestuur ons voltallig kon introduceren bij het Royal Institution of Chartered Surveyors. Dit instituut dat onder haar leden behalve

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 218