22 rechtsgrenzen, hetzij door stelselmatige bijhouding hetzij door algehele ver nieuwing. Het voorontwerp-Kadasterwet van de Staatscommissie zoekt dan ook terecht de grondslag voor het kadaster niet meer in het privaatrecht, doch in het administratief recht. Toch heeft het kadaster tegenwoordig ook de privaat rechtelijke wind mee. Het is vooral de spectaculaire ontwikkeling van het nieuwe Burgerlijk Wetboek, die hier voor een stroomversnelling zorgt» doordat daarbij enerzijds gestreefd wordt naar een grotere volledigheid van ons publiciteits- systeem voor onroerend goed en anderzijds naar een bescherming van de goede trouw van derden op basis van behoorlijk titelonderzoek. De grootste versnelling komt echter van de zijde van het administratief recht, dat zich als jongste tak aan de publiekrechtelijke stam gedurende de laatste decennia sterk heeft ontwikkeld en ook het kadaster als bestuursinstelling in zijn enorme vlucht heeft meegevoerd. In ons overbevolkte land wordt de ruimtelijke herindeling van de grond, zoals die in ruimtelijke ordening en ruilverkaveling gestalte krijgt, hoe langer hoe meer een zaak van primair belang. Deze ruimte lijke herindeling, welke gepaard gaat met een totale wijziging en vernieuwing van de zakelijke rechtstoestand van onroerend goed, is zonder hulp of tussen komst van het kadaster eenvoudig ondenkbaar. De uitvoering van planologische maatregelen is juridisch gefundeerd op het onteigeningsprincipe. Welnu, krach tens de Onteigeningswet vindt onteigening geheel plaats op basis van de kadas trale gegevens omtrent de subjecten én de objecten der zakelijke rechten op de grond, zelfs zonder dat in de onteigéningsprocedure zelf contradictoir tegen bewijs mogelijk is. Nog belangrijker is het aandeel, dat de dienst van het Kadaster heeft in de totstandkoming van ruilverkavelingen uit kracht van de wet. Deze zijn gebaseerd op het toedelingsprincipe en de toedeling van de nieuwe rechten is zozeer een landmeetkundig-juridische aangelegenheid, dat slechts een geodeet een plan van toedeling kan maken. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat de landmeter van het kadaster de enige deskundige voor de uitvoering der ruilverkaveling is, welke in de Ruilverkavelingswet (art. 51) met name genoemd wordt. De kadastrale Ruilverkavelingsdienst is, be halve met algemene en technische, belast met de juridisch-administratieve werk zaamheden betreffende: de lijst van rechthebbenden, de pachtregistratie, het proces-verbaal van schatting, de akte van toedeling, de lijst van geldelijke rege-

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 21