23 lingen, de behandeling van bezwaren enz. Bij de uitvoering van de ruilverkave ling is de landmeter zelfs de meest centrale figuur, terwijl hij in de voorberei dingsfase, waarin de planologische grondslagen voor de ruilverkaveling worden gelegd, als adviseur van de voorbereidingscommissies thans ook een rol van betekenis begint te spelen. Naast de Bijhoudingsdienst en de Ruilverkavelingsdienst zal waarschijnlijk ook de Hermetingsdienst van het Kadaster in de toekomst aan importantie winnen. De Staatscommissie wil, blijkens haar rapport, de vernieuwing van het kadaster, telkens voor een bepaald gedeelte van het gebied van het Rijk, systematisch in volgorde van urgentie doen ter hand nemen. Als men daarbij bedenkt, dat ruil verkaveling nu reeds voor één en een kwart miljoen hectare is aangevraagd, zal duidelijk zijn, wat er voor de toekomstige Rijksdienst van het Kadaster zoal op stapel staat. Bij alle drie verrichtingen - bijhouding, ruilverkaveling en ver nieuwing - springt het juridisch aspect van het landmeetkundige werk sterk in het oog. Als de plannen van de Commissie doorgang vinden zal door ruilverkave ling en vernieuwing op den duur zelfs het ideaal kunnen worden bereikt van een vernieuwing van de zakelijke genotsrechten op alle onroerende goederen in Nederland. Toch is de maatschappelijke ontwikkeling van de geodesie buiten de kadastrale sfeer minstens zo interessant. Vooreerst heeft deze ontwikkeling er toe geleid, dat buiten het Kadaster vele landmeetkundige diensten zijn ontstaan, zoals de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, de landmeetkundige diensten van provincies (Provinciale Waterstaat), gemeenten (Gemeentewerken), cultuur technische maatschappijen (Kon. Ned. Heide Mij. en Grontmij.) e.d. Deze dien sten onderhouden echter bij het ontwerpen en uitvoeren van werken, die met wijzigingen in de rechtstoestand van onroerend goed gepaard gaan, wel een nauwe samenwerking met de Landmeetkundige Dienst van het Kadaster. Bij de steeds belangrijker wordende ruilverkavelingsovereenkomsten verloopt deze samenwerking aldus, dat deze geheel behandeld worden door de landmeetkun dige diensten van de cultuurmaatschappijen op basis van door het Kadaster ver strekte gegevens. Ook bij deze vorm van ruilverkaveling neemt overigens de landmeter, zij het nu buiten het Kadaster, een centrale positie in. Daarentegen kan het enige verwondering wekken, dat de geodeet tot nog toe

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 22