235 golven van 21/2,5 en 10 megahertz. Desondanksslaagden weer in de bergen niet in tijdseinen op te vangen. Later werd ons bekend, dat men op de Koning Boude- wijnbasis zelfs gedurende twee maanden van elk tijdsein verstoken was gebleven. De chronometer kon dus ter plaatse niet geijkt worden en de chronometer correctie moest dus noodzakelijkerwijze bepaald worden uit interpolatie tussen twee ijkingen, die vijf dagen uit elkaar lagen. Bij de gelijktijdige azimuth-, lengte- en breedtebepaling maten we zowel hoogten als horizontale richtingen op de zon. Dit laatste om bij de vereffening der resultaten de methode Gougen- heim of een variant daarop te kunnen gebruiken; tevens bepaalden we de hoog ten om bij vergelijking van de op meerdere dagen gemeten en de uit uurhoek berekende hoogten misschien iets te kunnen zeggen over de refractie. De invloed van de refractie is in de poolstreken bij enkele plaatsbepaling uit hoogten vaak een dubieuze factor, omdat van de invloed daarvan op geringe hoogten weinig bekend is. Aan de resultaten van de metingen zal hier verder geen aandacht besteed wor den. Hetzelfde geldt voor de gebruikte instrumenten en de meettechniek in Antarctica; ing. Loodts heeft daarover in het vorige lustrumboek reeds een artikel geschreven. Bij de astronomische plaatsbepaling was het geluk aan onze zijde. Zodra we gereed waren met alle voorbereidende werkzaamheden, vertoonde de zon zich zonder onderbreking 36 uur; dat was voor ons voldoende. Minder geluk was ons beschoren bij het meten van de geplande basis vanaf het astronomisch be paalde punt naar een 10 km verder gelegen berg. Het betreffende gebied was aan de hand van eerder gemaakte luchtfoto's gekwalificeerd als een maagdelijke sneeuwvlakte. In werkelijkheid was het een levensgevaarlijke gletsjer met veel reliëf, spiegelglad en met verraderlijke scheuren. Toen wij dat zagen, was het vullen van twee plastic busjes met mooi blauw gletsjerijs voor glaciologisch onderzoek het enige wat wij konden doen. Aan het leggen van de basis volgens de planning viel niet te denken. Wij moesten dus een andere constructie be denken om de gevraagde afstand te bepalen. De aanvankelijk verwachte nauw keurigheid werd daarmee natuurlijk een utopie. Voor de nieuwe constructie moesten wij een signaal opzetten op een 3 km verder gelegen bergtop, die van

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 230