met h.m. „snellius" op oceanografische expeditie Twee leden van het Landmeetkundig Gezelschap ,,SnelIius" zijn in de gelegen heid geweest het laatste gedeelte van de NAVADO-expeditie mee te maken. Deze expeditie duurde vanaf november 1964 tot september 1965 en had tot doel een oceanografisch onderzoek van het noordelijk gedeelte van de Atlan tische Oceaan. H.M. „Snellius", een van de opnemingsvaartuigen van de afdeling Hydrografie van de Koninklijke Marine heeft hiertoe langs lijnen van constante geografische breedte en met onderlinge afstand van drie graden in totaal tien keer de oceaan overgestoken. Vanaf de eerste oversteek op 22 graden N.B. tot en met de laatste oversteek op 49 graden N.B. werd in totaal een afstand van ruim 40.000 zee mijlen afgelegd. De aanleiding tot deze expeditie was de behoefte aan bepaalde gegevens voor maritieme oorlogvoering. Het bleek reeds bij de voorbereiding van de onder neming dat het mogelijk was om ook de civiele wetenschap in te schakelen en mee te laten profiteren van deze zeldzaam voorkomende mogelijkheid tot syste matisch oceanografisch onderzoek. Daartoe herbergde de ,,SnelIius" gedurende deze reis 22 wetenschapsmensen van vier verschillende nationaliteiten, die echter niet allemaal tegelijk aan boord waren, maar elkaar regelmatig aflosten. Naast enkele Engelse en Amerikaanse wetenschappelijke instituten leverden de volgende Nederlandse instituten hun bijdrage: Het Laboratorium voor Geodesie van de T.H. te Delft Het Vening Meinesz Laboratorium te Utrecht Vrije Universiteit te Amsterdam Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee te Den Helder K.N.M.I. te De Bilt. Gedurende iedere oversteek werden al varend waarnemingen gedaan, boven dien werd enige malen gestopt (ongeveer vijf keer per oversteek) om diepte waarnemingen te verrichten.

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 232