26 te wachten staat. Toch is de inhoud van dit college zodanig dat daarop in latere jaren kan worden voortgebouwd met name ten behoeve van geodeten, voor wie de rechtsstudie dan pas goed begint. Als beginselen van het privaatrecht worden hier o.a. behandeld de privaatrechtelijke status van de natuurlijke per soon (rechtsbevoegdheid en handelingsbekwaamheid); de privaatrechtelijke rechtspersoon (vereniging, stichting en vennootschap); de begrippen objectief en subjectief recht; de zakelijke rechten; de overeenkomst en de verbintenis; de burgerlijke rechtsvordering. Voor het publiekrecht valt bij deze inleiding te denken aan de structuur van het Koninkrijk en zijn onderdelen, mede in hun onderlinge verhouding (territoriale en functionele decentralisatie); het toe zicht van de hogere op de lagere organen; de verhouding overheid-burgerde begrippen wet in materiële zin, beschikking, ontheffing, vergunning en con cessie; het rechtskarakter en de gevolgen van het overheidssubsidie; de admini stratieve rechtspraak. Deze grondslagen van privaat- resp. publiekrecht worden bij het burgerlijk resp. het agrarisch recht voor de geodeten verder naar behoefte uitgebouwd. Het burgerlijk recht, uitsluitend bestemd voor geodeten, omvat een zeer om vangrijke stof, waarvan in het tweede jaar (P2) telkens ongeveer één vierde deel in sterk variërende vorm op het twee-uurscollege behandeld wordt. Op de hoofdzaken van zakenrecht, verbintenissenrecht, erfrecht en huwelijksgoederen recht wordt hier uitvoerig ingegaan, waarbij in de dictaten vooral de Ontwer pen voor een nieuw Burgerlijk Wetboek en op het college meer de jurispruden tie op het tegenwoordige wetboek als illustratiemateriaal dienen. Het burgerlijk proces- en bewijsrecht is, om de studenten in het tweede jaar enigszins te ont lasten, ingedeeld bij de examenstof van het agrarisch recht. Na Kerstmis bestaat sinds kort gelegenheid tot het afleggen van een pro-tentamen in het verbinte nissenrecht voor diegenen welke onder leiding van een wetenschappelijk mede werker deze materie hebben bestudeerd. Dit heeft tweeërlei voordeel. In de eerste plaats wordt daardoor het P2-examen in juni nog verder ontlast. Belang rijker is echter, dat het verbintenissenrecht voor de geodeten vooral fungeert als grondslag voor het zaken- en erfrecht, dat vrijwel op het niveau van het doctoraalexamen rechten wordt behandeld, ofschoon de nadruk uiteraard sterk valt op het onroerend goed. Een vroegtijdige bestudering van het verbinte-

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 25