27 nissenrecht is derhalve aan te bevelen, wil men het college met voldoende vrucht kunnen blijven volgen. Op dit college wordt ook een rechtsvergelijkend overzicht gegeven van de verschillende stelsels van openbare grondregistratie. Het agrarisch recht vormt voor de derde- en vierdejaars geodeten een conglo meraat, dat enerzijds voornamelijk bestaat uit het agrarisch grondenrecht en anderzijds uit een aantal bijzondere onderwerpen, die wel de grond, maar niet speciaal de landbouw raken. Na een summier overzicht van het gehele agrarisch recht, dat naast de landbouwgrond dus ook betreft agrarische personen en organisaties alsmede dieren, planten en produkten, volgen als onderdelen van het agrarisch grondenrecht speciaal een uitgebreide behandeling van eigendom, pacht, vervreemding en vererving van landbouwgronden, ruilverkavelingsrecht etc. (ten dele ook rechtsvergelijkend). Als bijzondere, niet specifiek agrarische, onderwerpen staan op het programma: het onteigeningsrecht en hoofdbegin selen van het waterschapsrecht, alsmede de Wet op de grondbelasting. Deze leerstof is, tezamen met het reeds genoemde burgerlijk proces- en bewijsrecht (incl. Notariswet), verdeeld over twee studiejaren (K1 en K2). Op de voor deze beide jaren gegeven colleges wordt de examenstof niet steeds herhaald, waar door ruimte overblijft voor het behandelen van actuele en specifieke problemen. Tot zover het basisprogramma, zoals dat voor alle geodetische studenten ver plicht is. Daarnaast is te noemen de mogelijkheid om in de richting c (admini stratie van de grondeigendom en cultuurtechniek) af te studeren voor hen die zich in de juridisch-planologische richting nog verder willen bekwamen. Dit afstuderen geschiedt op basis van een scriptie en van examina in een aantal kern en keuzevakken. De scriptie heeft als regel gedeeltelijk, soms zelfs uitsluitend betrekking op een agrarisch-juridisch onderwerp. Onder de keuzevakken be vinden zich o.m. het waterstaatsrecht, het bouwrecht en het stedebouwrecht, vakken die speciaal van belang zijn voor geodetische ingenieurs welke een functie bij provinciale of gemeentelijke diensten ambiëren. Een goede geodeet is een schaap met vijf poten. Als vijfde poot fungeert het recht.

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 26