39 Icorrtêtt Vin het Je «a het nieuwe woord is ooi nog to woord „planologie" opgedoken, dat wel de meeste bezwaren ontmoet, allereerst uit taalkundig oog punt, maar nog veel meer omdat de „vlaktekunde" zeker niet een juiste om schrijving is van dit vak. De nieuwe wet heeft intussen het woord gesanctioneerd, omdat er geen adjectief van ruimtelijke ordening bestaat. De woorden „stede- bouwkunde", „planologie" en „ruimtelijke ordening" worden thans naast elkaar gebruikt, zij het met accent-verschillen. Hierop wordt later teruggekomen. Deze etymologische benadering van dit vak geeft tevens een aanloop tot een definitie. De stedebouw is het menselijk vermogen om bodem en ruimte te cultiveren voor het leven van mens en maatschappij. Als vermogen van het individu of kleinere groep is dit vak zo oud als de mensheid, als activiteit van gehele volkeren over landen en werelddelen is het pas in onze eeuw ontstaan. Stedebouwkundige elementen De betrekking van de mens tot bodem en ruimte dient te worden ontwikkeld op basis van deze primaire elementenkennis van mens en maatschappij (psycho logie en sociologie) en van hun stoffelijke en geestelijke behoeften (economie en cultuurfilosofie) is allereerste eis voor de beoefening van dit vak. Kennis van bodemgesteldheid, waterhuishouding en klimatologie zijn even onmisbaar. De onnoemelijk vele betrekkingen tussen mens en bodem kunnen worden samengevat in drie hoofdgroepen (ook wel facetten of elementen genaamd). Als eerste dient genoemd te worden de huisvesting, die het brede terrein van het wonen betreft. Als tweede hoofdgroep komen dan de bedrijfsruimten, waar de stoffelijke goederen worden verwerkt en voortgebracht. Tenslotte volgt als derde hoofdgroep die van de vele en gevarieerde bijzondere voorzieningen, die alle gericht zijn op het belang van het geheel of van grotere groepen van mensen, zoals sport, spel en recreatie, onderwijs en wetenschap, kunst en ere-dienst. Deze drie hoofdgroepen van menselijke activiteiten verkrijgen hun onderlinge relatie door het verkeer, dat het vervoer van mensen en goederen mogelijk maakt met inbegrip van de dienstverlening. De stedebouwkundige materie kan in de volgende symbolen worden samengevat: stedebouw mens bodem huisvesting werkgelegenheden bijzondere voorzieningen verkeer.

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 38