uit de Mientag tussen de berekening en de vorm van een te bouwen brug. 41 Het is niet mogelijk een brug te berekenen, die niet getekend is; het is even min mogelijk een brug te tekenen zonder enige ervaring in de sterkteleer. Terecht sprak wijlen Prof. Van Lohuizen in zijn inaugurale rede over de eenheid van het stedebouwkundig werk. Waar komen de stedebouwkundigen vandaan? Wanneer wij uitgaan van het onderscheid tussen onderzoekers en ontwerpers, kan worden gesteld dat eerstgenoemden meestal voortkomen uit de universitaire wereld, waar de „planologie" zich begint te ontwikkelen, vooral in samenhang met geografie en sociologie. Ook de Afdeling der Weg- en Waterbouwkunde van de Technische Hogeschool heeft sinds kort een afstudeerrichting in de „planologie", doch heeft reeds jaren lang verscheidene civiel-ingenieurs opge leid, die zich tot voortreffelijke onderzoekers hebben ontwikkeld. De stede- bouwkundige ontwerpers komen in ons land meestal voort uit de Bouwkundige afdeling van de Technische Hogeschool, waar sinds 1947 een afstudeerrichting in het „stedebouwkundig ontwerpen" bestaat, waarin het vormgevend element een primaire rol speelt. Het is in verband hiermede zeer begrijpelijk, dat de onderzoekers zich gaarne planologen noemen en de ontwerpers stedebouw kundigen. Een lustrumwens De stedebouwkundige heeft uiteraard behoefte aan goed kaartmateriaal en eert de geodeet als zijn onmisbare helper. Er zijn ook geodeten met bijzondere belangstelling voor de stedebouwkunde, waarin zij hun blik kunnen verruimen. Ik zie echter in de vakken van deze twee werelden één gemeenschappelijke factor, die beide boeit. Het scheppen van harmonie door stedebouwkundigen is het geven van maat en verhouding aan ruimtelijke en stoffelijke elementen. Maat en verhouding zijn ook de eigen objecten van de geodeten. Ik hoop, dat na dit lustrum de band tussen geodeten en stedebouwkundigen in hoge mate zal worden versterkt.

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 40