49 ciënten van genoemde bolfunctie-ontwikkeling is een vraagstuk van de hemel mechanica, dat we hier buiten beschouwing laten. Wel kan worden gezegd dat de - in vergelijking met die van maan en planeten - snelle variatie van baan- elementen van kunstmanen aanleiding gaf tot nieuwe theorieën over dit onder werp. Geeft bovengenoemde toepassing het meer potentiaal-theoretische en fysische aspect, ook de meer meetkundige toepassing van satellieten is belangrijk. Het onderzoek splitst zich in tweeërlei richting. Allereerst kan men vanuit voorlopig bekende punten op aarde trachten zo goed mogelijk de banen en de baanelementen van verschillende satellieten te bepalen en dan door de tegenspraken in overtollige waarnemingen trachten deze voorlopig bekende punten op hun ligging te corrigeren, een approximatie- methode dus, welke zeer bewerkelijk is en niet veel wordt toegepast. Een andere richting, welke veel meer wordt gevolgd is de zgn. „stellar triangula- tion"; men legt vanuit twee of meer punten op aarde gelijktijdig de positie van een satelliet vast tegen de achtergrond van sterren door middel van een fotografische opname. De grondfiguur waarvan men hierbij uitgaat is dus een vlak, dat is bepaald door twee punten A en B op aarde en de positie van de satelliet op het moment van waarneming. Een volgende opname vanuit A en B legt, als de satelliet een andere plaats inneemt, een tweede vlak vast en de snijding van deze twee vlakken levert een richting tussen de punten A en B. Men kan nu met behulp van deze snijvlakken een veelvlak, dus een meetkundige figuur, rondom de aarde opbouwen, waarvan de vorm bekend is en overtollige waarnemingen geven aanleiding tot voorwaarden, zodat een vereffening kan worden toegepast. Uiteraard is deze figuur geheel onafhankelijk van de ver onderstelling welke men bij een terrestrische triangulatie maakt, nl. dat men rekent op een bepaalde ellipsoïde, met als consequentie dat men alle waar nemingen met behulp van correcties tot deze ellipsoïde moet reduceren. Na tuurlijk moet, indien naar de onderlinge ligging van punten gevraagd wordt, behalve de vorm, ook de afstand bekend zijn. Deze kan op verschillende wijze worden ingevoerd, hetzij door mechanische hetzij door elektro-optische of elektronische lengtemeting. Deze ruimtelijke triangulatie stelt - in tegenstelling tot de bepaling van de

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 48