51 stroboscoop op een roterende schijf vastlegt, welke schijf op haar beurt weer door een robot-camera wordt gefotografeerd. Op deze manier kan men inder daad tot op 0,1 milliseconde nauwkeurig de tijd bepalen. De organisatie van een gecoördineerd satellietprogramma ten behoeve van de geodesie verkeert in Europa nog in een beginstadium. Bekend is dat de Verenig de Staten van Amerika hierop, zoals met het ruimteonderzoek in het algemeen, ver vooruit zijn. De bekendste organisatie is wel NASA (National Aeronautics and Space Administration te Washington D.C.) welk instituut vele gebieden van ruimteonderzoek, in het bijzonder ook de tegenwoordig actuele Gemini- projecten en het toekomstig Apollo-project (landen op de maan) voor haar rekening neemt en al denkt over een zgn. Molab (Mobile Lunar Laboratory) waarin de astronaut zich tot i 80 km van zijn landingsplaats op de maan kan verwijderen. Maar ook op geodetisch gebied heeft NASA, in het bijzonder wat betreft de potentiaal-theoretische kant, vele onderzoekingen verricht ter wijl zij tezamen met de luchtmacht, de marine en het leger de geodetische satelliet ANNA (Airforce, Navy, Nasa, Army) welke zelf lichtsignalen uitzendt ten behoeve van de ruimtelijke triangulatie, voor haar rekening heeft genomen. Daarnaast bestaat in de U.S.A. een voor de geodesie niet minder belangrijk instituut, nl. het Smithsonian Astrophysical Laboratory te Cambridge (Mass.), hetwelk zich speciaal heeft toegelegd op het waarnemen van satellieten met Baker-Nunn camera's, genoemd naar J. Baker en J. Nunn welke resp. de optiek en de mechaniek van de camera ontwierpen, waarvan er een twaalftal over de gehele aarde zijn verspreid in een zone tussen 35° Noorder- en Zuider breedte. Deze camera heeft een drie-assige opstelling zodat het mogelijk is elke grote cirkel langs de hemel te volgen en wel met een snelheid van 0 tot 2° per seconde. Het grote voordeel hiervan is dat de camera ook satellieten welke zeer lichtzwak zijn kan fotograferen, nl. door de kijker de satelliet te laten volgen. De nauwkeurigheid van plaats is 2en van tijd 1 milliseconde. Een zeer belangrijke bijdrage op het gebied van de ruimtelijke triangulatie levert ook de United States Coast and Geodetic Survey te Washington welke zeer uitgebreide proeven neemt met driehoeken van omstreeks 1500 km lengte, welke thans reeds voor een gedeelte zijn gemeten. Dit net wordt uitgebreid

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 50