52 tot Canada en via de Azoren, Groenland en IJsland naar Europa en zal zo verder de gehele wereld omspannen. De uitkomst van deze proefmetingen hebben bewezen dat de richtingen van de ribben in het veelvlak, dat de aarde omspant kunnen worden berekend met een nauwkeurigheid van 0"4 boogseconden, dus een relatieve nauwkeurigheid van 1 op 500.000, een nauwkeurigheid die met de terrestrische triangulatie kan wedijveren. Wat West-Europa betreft, hier is in de loop van de laatste jaren ook een inter nationale organisatie voor ruimteonderzoek ontstaan met als eerste COPERS (Commission Préparatoire de la Recherche Spatiale) welke intussen in de defini tieve organisaties ESRO (European Space Research Organisation) en ELDO (European Launching Development Organisation) zijn overgegaan. De laatste organisatie houdt zich speciaal bezig met het lanceren van raketten, satellieten en ruimtevoertuigen. ESRO daarentegen heeft vele projecten voor wetenschap pelijk onderzoek in de hogere luchtlagen en in de ruimte op stapel staan, o.a. op het gebied van de ionosfeer, de kosmische straling, de röntgenstraling van de zon enz., waarbij het dupliceren met projecten in de U.S.A. zoveel mogelijk wordt vermeden. Een van de sub-organisaties van ESRO welke in Nederland een plaats heeft gevonden is de ESTEC (European Space Technological Centre) voorlopig gehuisvest te Delft, maar binnenkort te Noordwijk aan Zee, waar in het bijzonder de techniek van het bouwen en aanbrengen van ladingen in raket ten wordt ontwikkeld. Men kan gerust zeggen, dat in deze Europese organisaties, waar Nederland ook in participeert - zowel wetenschappelijk als financieel - het geodetisch onder zoek geen rol speelt. Dit onderzoek is, in het bijzonder wat de techniek van het waarnemen van satellieten betreft, op meer individuele manier ontstaan aan de verschillende astronomische en geodetische instituten. Sinds kort tracht de Association Internationale de Géodésie deze geodetische toepassingen in West-Europa te organiseren in een sub-commissie met de lange naam: „Sous- commission pour l'Europe Occidentale de la Commission Internationale des Satellites Artificiels". Deze sub-commissie is gedurende de afgelopen zomer haar werk begonnen met het organiseren van een telex-stelsel ten behoeve van de voorspellingen van passages van satellieten voor de diverse waarnemings stations. Men hoopt in de toekomst de werkzaamheden voor een ruimtelijke

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 51