58 selen op de voorgrond leidend tot de wenselijkheid van herinrichting van het bestaande cultuurland. Ze zijn bijvoorbeeld: - de veranderde arbeidsmethoden als gevolg van mechanisatie, waardoor sprake is van economische veroudering van vele landbouwgebieden; - de aantasting van de bestaande cultuurgrond en de bestaande bedrijven door niet-agrarische occupatie (wegen, industrie, woningen); - het toenemend belang van niet-agrariërs bij de inrichting van het platteland (landschap, recreatie). De ruilverkaveling vormt een middel om enerzijds de economische grondslagen van het landbouwbedrijf te steunen en zal anderzijds rekening kunnen houden met planologische wenselijkheden van andere aard. Dat laatste is ook nodig, want in Nederland bijvoorbeeld zal het cultuurland nog vele jaren ongeveer 70% van het nationale grondgebied innemen. Ruwweg 70 eeuwen lang was ingebruikname van de grond een zaak van lang zaam rijpende ervaring. Inherent daaraan feilde men in verschillende gradaties. Absolute mislukkingen deden zich voor als gevolg van bijvoorbeeld bodem- kundige omstandigheden of herhaalde catastrofes, waartegen geen afdoende bescherming werd gevonden. Maar ook in gevallen, waarin de ontginning door langdurig succes gevolgd werd ontbraken toch kennis en middelen om een optimaal produktieresultaat te behalen. Daartoe moest eerst de ontwikkeling van de biologie, de bodemkunde en de hydrologie het inzicht leveren in het groeiproces van planten en de invloeden van het milieu. Met de veelheid van verschijnselen die het wetenschappelijk onderzoek heeft trachten te verklaren duikt ten slotte toch weer de gedachte op dat de wetmatigheden van de planten groei overal dezelfde zijn, indien beschouwd op een hoog generalisatie-niveau. Waterhuishouding De cultuurtechniek op zichzelf is een uitvoeringstechniek. Zij maakt echter, voor het bereiken van een zo goed mogelijk resultaat, in de huidige fase gebruik van achtergrond-kennis" die verkregen wordt uit een brede variatie van funda mentele en toepassende wetenschappen. Zo interesseert haar in het bijzonder de invloed van het fysisch bodemmilieu op de plantengroei. Vooral het water

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 57