65 dan wat de consequenties zijn van een plan onder het optimum, dat met minder kosten verwezenlijkt kan worden. Om op die vraag een antwoord te vinden, wordt meer en meer overgegaan tot het ontwerpen van een aantal alternatieve plannen en het vergelijken van de kosten en de baten van elk alternatief. De kostenberekeningen geven daarbij meestal weinig zorgen, maar wel de calcu laties van de baten. Dit is bij waterbeheersingsplannen vooral een gevolg van het toevalskarakter van afwijkingen van de optimale toestand, resultaat van onder andere de grillige regenverdeling. Hoe bijvoorbeeld een afwijking van de optimale grondwaterstand gedurende een dag, 2 dagen, 3 dagen, enz. in een bepaalde periode van het jaar en optredend met een bepaalde frequentie over meerdere jaren, gewaardeerd moet worden in een bepaald opbrengst- verlies van het gewas is nog slecht bekend en zal nog veel geduldig onderzoek vergen. Landinrichting De penetratie van de technische vondsten in het domein van de landbouw heb ben problemen van geheel andere aard naar voren gebracht, samenhangend met de efficiency van de arbeid op het landbouwbedrijf. Mechanische middelen hebben steeds meer de relatief duur geworden handenarbeid vervangen en daarmee een overschot aan arbeidskrachten in de landbouw geschapen. Een man met zijn machines is in staat een veel grotere oppervlakte land te bebouwen dan zijn voorvaderen en deze land/man verhouding verschuift in de moderne landen nog steeds naar grotere waarden. De bestaande toestand echter, gegroeid in vorige eeuwen, is slecht aangepast aan de eisen die door deze moderne ontwikkeling worden gesteld. Vele bedrijfs- eenheden zijn te klein voor de bediening door één man, de percelen en kavels te klein en onregelmatig of ondoelmatig van vorm voor machinale bewerking, die het meest efficiënt kan gebeuren op grote aaneengesloten oppervlakten. Bovendien heeft het bestaande erfrecht geleid tot opdeling van eigendommen, waarmee een grillige spreiding van percelen behorend tot één bedrijf gepaard is gegaan. Het huidige geometrische patroon van bewerkingseenheden is derhalve geheel ongeschikt om de benodigde arbeid van mens en machine snel en met zo gering

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 64