71 voordelen te evalueren is in de laatste jaren onderzoek verricht naar het interne en externe transport op de landbouwbedrijven in verschillende gebieden. Het is gebleken dat de intensiteit ervan geheel samenhangt met de aard van de verbouwde gewassen. Uit een confrontatie van kosten van bedrijfsverplaatsing met de voordelen van verkorte transportafstanden en bezuiniging op het wegen net (verplaatsing van bedrijven leidt immers tot grotere kavels en dus een ruimer wegennet) zal nagegaan kunnen worden hoeveel boerderijen verplaatst moeten worden om een gunstige verhouding van baten en kosten te bereiken. Behalve bij het ontwerpen, worden ook bij de uitvoeringstechniek veelal alter natieve mogelijkheden tegen elkaar afgewogen. Indien bijvoorbeeld binnen een nieuw te vormen grote kavel vele bestaande sloten gedempt moeten worden kan dit werk uitgevoerd worden door: ade grond diep te ploegen en een deel van de ondergrond in de sloten te schuiven met behulp van bulldozers; b. de sloten grotendeels op te vullen met behulp van zandzuigers die op be paalde punten tot grote diepte zand onttrekken; de zo ten dele gedempte sloten moeten dan nog met een laag teelaarde afgedekt worden; c. afgraven van het terrein of bepaalde terreingedeelten met behulp van een dragline, terwijl de grond wordt getransporteerd met dumpers. Het eindresultaat van dergelijke bewerkingen kan globaal genomen hetzelfde zijn zodat dan het kostenniveau van de verschillende bewerkingen de keuze bepaalt. Soms evenwel is er groot verschil in landbouwkundig effect als gevolg van het veranderde profiel of de structuur van de grond. Behalve kosten zullen dan ook baten in de vergelijking van methoden opgenomen moeten worden. Ook het grondverbeteringsonderzoek, waarvan het opsporen en vergelijken van deze bewerkingsmethoden een onderdeel is, zal zich dus met economische vragen moeten bezighouden. Besluit Strikt landbouwkundig gezien vormen de bodemkunde (inclusief de hydrologie en enkele onderdelen van de biologie) en de agrarische economie de pijlers waarop planning en uitvoering van cultuurtechnische werken zijn gegrond. Belangrijk bij deze werken zijn eveneens de wettelijke regelingen die bij de

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 70