72 herinrichting van gebieden gelden. Daarbij zijn de vaststelling van eigendoms- en gebruiksrechten van veel belang. De basis hiervoor wordt enerzijds gevonden in de bestaande wetgeving, maar vereist anderzijds de fysische achtergrond die door de landmeetkunde wordt geleverd. Met het noemen van de landbouwkundige, juridische en geodetische aspecten is echter nog niet het aantal aanrakingsvlakken van de cultuurtechniek met de maatschappij volledig aangegeven. De groeiende behoefte van moderne West- Europese landen aan: nieuwe transportwegen uitbreiding van woon- en industriegebieden recreatie doet een aanslag op bestaand cultuurland en eventueel ook op bestaand recreatie gebied. De afweging van al deze belangen wordt tot het werkgebied der planologie ge rekend. Het valt niet te verwonderen dat in een dichtbevolkt land als Nederland de bestemming van land ter bevrediging van behoeften van bepaalde bevolkings groepen soms onlustgevoelens oproept bij andere groepen. De grote moeilijk heid bij het aangeven van bestemmingen is, dat geen objectieve normen bestaan voor de inrichting van de totale ruimte. In redelijkheid zal vaak naar een op lossing gezocht moeten worden, die een compromis van tegenstrijdige belangen behelst. In ieder geval betekent het voor de cultuurtechniek, als uitvoeringstechniek van een belangrijk stuk plattelandsplanologie, dat aan mogelijkheden van ruimte toedeling aan andere dan landbouwkundige doeleinden aandacht moet worden gegeven. Daardoor moeten de feitelijke gegevens en overwegingen, die tot een uit eindelijk plan voor een project leiden nog worden aangevuld met gegevens en beschouwingen van niet-agrarische aard. De opzet van een goed verantwoord plan wordt dan steeds meer gecompliceerd en vereist compositie-kunst" naast kunde". Dit geldt temeer, omdat in vele gevallen economische afweging alléén het optimale plan niet meer kan aanwijzen.

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 71