79 wel enige moeilijkheden aan verbonden die samenhangen met de waarnemings nauwkeurigheid van de reflectietijden en de doorwerking hiervan op de nauw keurigheid van de berekende snelheden. Waar dit mogelijk is, past men voor de bepaling van de snelheidsverdeling dan ook een andere methode toe, waarbij men een speciaal geconstrueerde seismometer in een diepboring laat zakken en de voortplantingstijden bepaalt van een schietpunt aan de oppervlakte tot deze seismometer. Zwaartekrachtsmetingen Evenals de seismische waarnemingen, worden zwaartekrachtsmetingen bijna uitsluitend toegepast voor het onderzoek naar de geologische structuur van het onderzochte gebied en slechts bij uitzondering voor de directe opsporing van een mineraal. De mogelijkheid van deze toepassing berust op het feit, dat verschillende geo logische lagen dikwijls verschillende soortelijke massa's hebben. De overheer sende tendens hierbij is, dat diepere lagen een hogere soortelijke massa hebben dan ondiepere lagen. Waar dit het geval is, is een opwelving van de geologische lagen equivalent met een dichter bij de oppervlakte komen van zwaardere lagen. Hierdoor ontstaat een toename van de zwaartekracht, een „zwaartekrachts- hoog", dat bij de metingen kan worden waargenomen. De hierboven beschreven ongelijkmatigheden in de massaverdeling in de aard korst zijn uiteraard klein in verhouding tot de massa van de gehele aarde. Hiermee komt overeen dat de zwaartekrachtsfluctuaties, die zij veroorzaken, slechts een zeer kleine fractie uitmaken van de totale waarde van de zwaarte kracht. Voor het waarnemen van deze kleine fluctuaties zijn zeer nauwkeurige instrumenten nodig. De nauwkeurigheid van zwaartekrachtsmetingen met mo derne instrumenten bedraagt ongeveer één micronewton per kilogram, dus ongeveer een tienmiljoenste gedeelte van de totale waarde van de zwaartekracht. Wat betreft de samenhang tussen de zwaartekrachtswaarden en de geologische structuur van de ondergrond werd reeds opgemerkt, dat de soortelijke massa van de lagen in de regel met de diepte toeneemt, zodat een opwelving van de lagen zich manifesteert als een zwaartekrachtshoog. Maar het verband tussen zwaartekracht en geologie bevat nog wel enkele aspecten, die de samenhang

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 78