88 te bemoeien met strengheid van afleidingen, voor hem was slechts de toepassing weggelegd, zo werd dit ons voorgehouden. Alle waardering voor de docenten die bij tijd en wijle de tredmolen ontvlucht ten, die zich vergaten in uitweidingen en die daardoor een begin van licht in de schemer lieten doordringen. Namen als Barrau, Whittaker, Courant en later Mannoury, Von Mises, Reichen- bach gaven aangrijpingspunten voor nadere oriëntering. En zo werd langzaam aan duidelijker dat de ons opgelegde tredmolen slechts één koers was, één uit vele, niet alleen een koers uitgezet in de geodesie maar een koers in beoefening van de wetenschap. Het leven werpt de een hier, de ander daar heen. Mij gewerd het contact met afgestudeerden van andere universiteiten in militaire dienst en ik hoorde over verschil in technieken van onderricht, in het bijzonder de natuurkunde. Ge noemd werd de naam Pohl, die het experiment volledig als basis van onderricht had gekozen, daarbij puttend uit het arsenaal der wiskunde voor een poging tot beschrijving en verbinding van resultaten. Hoe vruchtbaar bij het trachten doorvorsen van mogelijkheden van weersvoorspelling, de taak voor ons weg gelegd onder voorbehoud van uiterst primitief instrumentarium. Omstandig heden sneden de voordrachten van Bleeker af, maar zelfs de korte introductie was voldoende om inzicht te krijgen in een heel nieuw gebied van waarnemen en toepassing van wiskundige technieken, met fraai hieruit afgeleide voor spellingen die zelden uitkwamen. Wat een verruiming van gezichtsveld, van horizon. Dezelfde omstandigheden brachten een vlucht in het kadaster met zich mee. Merkwaardige ervaringen: redeneren die juristen nu eigenlijk op eenzelfde wijze als wiskundigen, of zouden er - zoals we nu zouden zeggen - twee soorten logica bestaan? Of is er soms ook verschil tussen de toepassing van recht in de landmeetkunde en het zuivere recht, zoals er misschien verschil bestond tussen de toepassing van wiskunde in de landmeetkunde en de zuivere wiskunde? De schemer verdicht zich weer. De praktijk die volgde gaf twee merkwaardige ervaringen: Er moest beslist enig verband bestaan tussen juridische en wiskundige aspecten in de landmeet kunde, immers waarop moest anders de nauwkeurigheid van metingen worden

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 87