89 afgestemd? En ten tweede, een economisch aanvaardbare toepassing van de H.T.W.-1938 bleek onmogelijk door te stringente eisen gesteld aan punts- bepaling. Dit laatste vooral gaf de drang opnieuw na te gaan wat de essentiële punten waren in de gedachtengang van Tienstra en waar modificaties in uit werking toegestaan waren. Geleerde wiskundige uitwerkingsmethoden werden vlijtig toegepast, met constanten in nauwkeurigheidsformules werd even ijverig gegoocheld, modificaties van verkenningsmethoden werden ontwikkeld. En het resultaat was dat teveel kon worden berekend, dat het inzicht baan brak dat voor een benadering van de approach van Tienstra meer nodig was dan wat toepassing van algebraïsche bewerkingen. Vragen kwamen op als: wat is een coördinaat, wat betekent een standaardafwijking? Zou dit alles niet iets te maken hebben met de verwijzing op college naar figuren als Mannoury, Von Mises, Reichenbach? En zo leidde juist de ervaring in de praktijk tot het inzicht dat verder werken aan ontwikkelingen op vakgebied de noodzaak met zich brengt buiten en vaak ver buiten het eigen vakgebied van gedachtengangen kennis te nemen. Het is dan gemakkelijk te zeggen: de horizon lokt. Maar welke koers te kiezen, Noord, Zuid, Oost of West? Kiezen moet men, het werd de Kadercursus Statistiek en daarna het contact met D. van Dantzig. Zijn eerste vraag: kent u „Goursat"? Neen, alleen „Cou rant". Onvoldoende! Zijn eerste opmerking: Noem niet alleen Von Mises want men zou u als positivist kunnen kwalificeren en daarmee negeren, Von Mises behoort tot een groep filosofen verwant met Reichenbach, en er zijn meerdere groepen van filosofen op natuurwetenschappelijk gebied, vaak sterk onderling verschillend van mening en weer vaak geheel verschillend van mening met de niet of minder wiskundig-natuurkundig georiënteerde groepen filosofen; een bijna onoverzienbaar gebied. Dit vermengd met het feit dat het leerboek van Goursat meer wiskunde bevatte dan ik ooit gedroomd had dat zou kunnen be staan, betekende dat de eerste stap buiten het vakgebied opnieuw eisen van keuze met zich bracht. En al had ik toen de operationele research gekend (waar van iets begon door te dringen), hoe zou ik hiermee de keuze hebben kunnen verbeteren waar geen doelstelling van studie op te stellen was? Slechts één leven kan men doorleven, slechts de tijd van één persoon is beschikbaar, dank baar mag men daarom de leermeester zijn die hierbij als gids wil en kan dienen.

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 88