97 definiëren), en verhoudingen van voerstralen naar punten op het aardoppervlak berekend kunnen worden. Elke terrestrische geometrische methode (en in veel minder ernstig opzicht ook berekening uit satellietwaarnemingen vermoedelijk) levert dan onbetrouwbare verhoudingen van deze voerstralen, des te slechter naarmate de ingesloten hoek meer een gestrekte nadert. Zo gesteld, diende nu nagegaan te worden of mede uit zwaartekrachtwaarnemingen beter getal materiaal voor deze voerstraalverhoudingen berekend zou kunnen worden. Aansluitend bij een gedachtengang van Bjerhammar werd hiertoe met behulp van een stelling van Green uit de potentiaaltheorie een integraalvergelijking opgesteld, waarin naast geometrische elementen potentiaal en zwaartekrachts versnelling voorkwamen. Richtlijn voor herleiding was in eerste instantie de idee van Jeffreys dat in de mechanica van Newton de verhouding van versnel lingen in eerste instantie als operationeel definieerbaar beschouwd dient te worden, een zekere overeenkomst met verhouding van lengten in de geome trische theorie. Potentiaal zelf is geen operationeel begrip, wel na enige her leidingen een potentiaalverschil in relatie met waterpassing. Zo volgde een analyse van vrijwel alle methoden van meting in de geodesie die ieder hun stukje tot de legpuzzel bijdroegen en waarbij nauwlettend juist de grondbe ginselen van de potentiaaltheorie in het oog gehouden moesten worden. Het resultaat werd inderdaad een integraalvergelijking waarin juist de ge noemde voerstraalverhoudingen als parameters of onbekenden konden worden geïnterpreteerd, al hield dit in dat theoretisch alle punten van het aardopper vlak gelijktijdig in dit spel betrokken moesten worden. Zorgvuldig werd ver meden in de grondopzet enig gebruik te maken van de overigens in de gravi- metrische geodesie zo veelvuldig toegepaste bolfuncties, teneinde te vermijden dat de daarbij steeds optredende divergentie in reeksen de interpretatie van het vergelijkingstelsel zou bemoeilijken of zelfs onmogelijk maken. Uiteraard zal ook deze gedachtengang aanvechtbaar zijn, maar vertrouwen wekt dat bij verdere uitwerking veel overeen blijkt te komen met de funda mentele beschouwingen van Molodenski en daardoor vaak gebruik gemaakt kan worden van door hem en zijn medewerkers verkregen resultaten. Dit houdt weer in dat de uitwerking beperkt kan blijven, een geruststellende factor want juist in de uitwerking en praktische toepassing schuilen de meeste moeilijk-

Lustrumboek Snellius | 1965 | | pagina 96