101 dan op de bouwplaat aselect en zonder nabewerking in elkaar passen. Er is hier nu een soortgelijke ontwikkeling gaande als plaats gevonden heeft bij de machine- en appa ratenbouw waar 50 jaar geleden een tolerantie en passings stelsel met bijbehorende meetmethoden werd ontwikkeld. Een geodetisch student is momenteel werkzaam bij het Bouwcentrum en zijn afstudeerscriptie handelt over dit onderwerp. Het model voor het oplossen van dit vraagstuk is zeer gecompliceerd maar het zal duidelijk zijn dat een geodeet in een team van bouwkundigen een gewaardeerde bijdrage kan leveren. Er worden momenteel proefmetingen aan enkele gebouwen verricht. De waarnemingen bestaan voornamelijk uit richtingsmetingen die samen een ruimtelijke figuratie vormen. De geëiste precisie ligt ook hier weer in de orde van een mm en de verwerking van de waarnemingen en de interpretatie van de resultaten geven vanwege het driedimensionale aspect van het vraagstuk aanleiding tot hoofdbrekens. Een bijkomend facet van deze nieuwe aanpak in de bouwwereld is dat de begeleiding van de bouw, i.e. de montage van de elementen, een goede landmeet kundige scholing van het uitvoerende personeel vraagt. Uit beide voorbeelden kan algemeen geconcludeerd worden dat de geodeet bij dit soort projectmetingen qua vaktechniek geconfronteerd wordt met vaak zeer ge specialiseerde meetmethoden en instrumenten waarbij de opstelling van het model, waarin dikwijls waarnemingen van verschillende aard moeten worden verwerkt, niet altijd eenvoudig is. Het organisatorisch aspect Op het aspect van de projectbehandeling zal nu iets nader worden ingegaan. Een projectmeting kan nooit een doel op zich zijn, maar heeft altijd een relatie met andere vakdisciplines. Enerzijds zullen door deze disciplines bepaalde eisen worden gesteld aan de projectmetingen; anderzijds zal rekening moeten worden gehouden met de mogelijkheden en de begren zingen van de projectmetingen.

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 102