102 De taak van een geodetisch ingenieur bij de voorbereiding en uitvoering van projecten in ruimste zin beschouwd zijn dit bouwkundige, weg- en waterbouwkundige en cultuurtechnische projecten wordt nu schetsmatig aan gegeven. Tijdens de voorbereidingsfase zal een ontwerper geïnfor meerd moeten worden over de topografie en de hoogte ligging van het gebied waarop het project betrekking heeft. Tijdens de uitvoeringsfase moet het ontwerp op terrein o.a. qua maatvoering gerealiseerd worden en zullen controlemetingen moeten worden uitgevoerd. Nadat de constructie gereed is, zal de beherende instantie behoefte hebben aan een overzicht van de nieuwe situatie en zal een beheerskaart gemaakt moeten worden (revisie). De geodeet die bij projecten wordt betrokken zal in een team van andere specialisten moeten meespelen. Wanneer hij klakkeloos opdrachten van andere vakdisciplines accepteert en deze naar eer en geweten zo goed mogelijk uitvoert, zal hij in de meeste gevallen al spoedig tot de ontdekking komen, dat men onvoldoende met zijn taak rekening heeft gehouden. Er kunnen moeilijkheden ont staan voor hem en zijn medewerkers doordat de uitgangs punten zijn verdwenen, of dat de meetlijnen die zijn uit gezet gestoord zijn door materiaal opslag e.d. Er zijn talloze factoren op te sommen waardoor hij in de uitoefening van zijn taak belemmerd wordt. Daarom mag hij nooit lijdelijk als eenling opereren. Hij moet vanaf de voorbereiding van het project tot en met de uitvoering van het werk meepraten en meewerken met het bouwteam. Tijdens dit samenspel komen veel elementen ter sprake die niets of weinig te maken hebben met de vaktechniek waarop de geodeet zo ijverig heeft gestudeerd. Hij zal kennis maken met organisatorische problemen, zoals planning, begroting, leiding geven aan ondergeschikt per soneel. Bovendien zal hij iets van de werkzaamheden van zijn teamgenoten moeten kennen. Beheerst hij deze elementen niet, of in onvoldoende mate, dan kan hij nog zo'n goed vakman zijn, maar hij is niet geschikt om zijn taak naar behoren te kunnen vervullen.

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 103