104 Aangezien het programma van eisen de basis vormt waarop het ontwerpbureau moet voortbouwen, zal de formulering ervan duidelijk en strak omlijnd moeten zijn. Werkzaamheden van het ontwerpbureau De begroting De opdrachtgever verzoekt het ontwerpbureau vervolgens een voorstel te doen over de te volgen procedure tijdens het ontwerpstadium, een kostenbegroting voor het ont werp op te maken en data te verstrekken waarop de ver schillende tekeningen, rapporten, bestekken enz. op tafel moeten komen. De leiding van het ontwerpbureau wijst een projectleider aan en stelt de nodige deskundigen tot zijn beschikking. Deze projectleider is beslist geen duizendpoot en hoeft niet bekend te zijn met alle technische aspecten. Hij is echter wel verantwoordelijk voor het totale ontwerp en moet dus een organisator en leider zijn en hij moet op het juiste moment de vinger op de zere plek kunnen leggen. Onder leiding van deze projectleider zal het team van deskundigen waaronder ook een geodeet kan zijn een analyse gaan maken van alle deelhandelingen die nodig zijn om tot het ontwerp te komen. Per deelhandeling wordt een begroting gemaakt van het aantal benodigde mandagen per functiegroep en van de materiaalkosten. Door totalisering komt men tot een kostenraming. Hiermee is echter nog niet bekend hoeveel tijd ermee ge moeid is om het eindprodukt gereed te krijgen, omdat veel deelhandelingen met elkaar verband houden. Een eenvou dig optelsommetje van het aantal benodigde mandagen levert beslist niet het goede resultaat op. Bij een project van enige omvang is het aantal deelhandelingen al zo groot, dat men zonder toepassing van bepaalde tech nieken door de bomen het bos niet meer ziet. Door alle deelhandelingen, die met elkaar verband houden schematisch met lijnen op papier te verbinden, ontstaat een zgn. relatiediagram. Wordt de lengte van de lijnver bindingen evenredig met het aantal begrote mandagen getekend, dan ontstaat een tijdschema, waarin het aantal personeelsleden dat beschikbaar gesteld moet worden

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 105