106 tweede geval betreft het kosten voor het samenstellen van een matenplan, uitzetmetingen, controlemetingen en bijzondere metingen. Deze gegevens zullen vaak in overleg met een constructie- deskundige worden verstrekt. De constructie Bij de uitvoering van het ontwerp kan de geodeet op twee manieren betrokken worden: t.w. als medewerker van b.v. een ingenieursbureau bij de directievoering of direct bij de uitvoering zelf. In het eerste geval zal hij bemoeienis hebben met hoofduitzettingen, controle-, of deformatie metingen en de controle op de maatvoering van de uit voerder. In het tweede geval wordt hij belast met detail uitzettingen. De organisatorische activiteiten van de geodeet in het bouwstadium komen in grote lijnen overeen met dezelfde onderwerpen, die in de ontwerpfase beschreven zijn. De contacten van overleg zullen echter meer verplaatst worden naar die van de uitvoeringsdeskundige in het bouwteam. In het algemeen kan gesteld worden, dat hij steeds attent moet blijven op verbetering en vereenvoudiging van zijn organisatie en de technische aanpak. Wanneer bijvoor beeld eenzelfde handeling regelmatig voorkomt, dan moet deze handeling genormaliseerd worden. Hierdoor kan lager personeel ingezet worden en de tijd, besteed aan leiding en toezicht, zal daardoor verminderen. Uit bovenstaande blijkt dat een geodeet vanuit ver schillende functies betrokken kan worden bij project metingen. Ter verduidelijking worden de mogelijkheden schematisch hiernaast weergegeven. De betrokkenheid bij een project kan ook incidenteel zijn wanneer zijn deskundigheid verlangd wordt bij specifieke problemen, zoals b.v. is aangestipt bij de be handeling van de bouw van de radiotelescoop in Wester- bork. Maar ook kan hij gedeeltelijk een organisatorische en technische inbreng geven wanneer de omvang van het project landmeetkundig gezien zodanig is, dat geen volledige dagtaak beschikbaar is.

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 107