108 matiek kan mogelijk iets meer uitgebreid en beter gericht worden. Men denke aan het kunnen lezen van bouw kundige tekeningen. Deze laatste suggestie heeft natuur lijk alleen dan zin, wanneer het belang van de kennis making wederzijds wordt onderkend. 2. Wanneer de geodeet een opdracht krijgt om bepaalde meetwerkzaamheden uit te voeren, dan moet hij in staat zijn om het proces zodanig te analyseren, dat hij die opdracht kan uitvoeren. Nu komt het, vooral in het stadium van een voorstudie, niet zelden voor, dat de opdracht summier omschreven is. Zijn analyse moet dan uiteraard eveneens summier zijn. Toch wordt er dan van hem verwacht, dat zijn analyse zodanig betrouwbaar is, dat een latere detaillering in het globale raam past. Deze procesanalyse kan in verschillende vormen worden toegepast. Een zekere mate van scholing hierin is zeker niet overdreven. 3. Aansluitend op het bovenstaande is een bepaalde kennis van begrotingstechnieken, van kostenbewaking en nacalculatie van belang. De laatste jaren is een ander punt naar voren gekomen waarmee de geodeet geconfronteerd wordt. De kosten van nieuw materieel, zoals meetbanden, waterpasinstru menten, theodolieten enz. vormen een begrotingspost die over het algemeen geen grote problemen veroorzaakt. Tegenwoordig worden er echter dermate dure instrumenten op de markt gebracht, zoals elektronische afstandmeters en lasers, dat de aanschaf verantwoord en goed gemoti veerd moet zijn. De inzet van dit instrumentarium is alleen dan verantwoord wanneer aangetoond kan worden, dat hiermee efficiënter en goedkoper gewerkt kan worden. Dit is niet een kwestie van gevoelsmatig schatten van de voordelen die ermee bereikt kunnen worden, maar van een goed opgezette rendementsberekening, waarin af schrijvingstermijnen, renteverlies en nog vele andere factoren een rol spelen. In het studieprogramma zou dus het onderwerp exploita tieberekeningen zodanig beperkt kunnen worden opge nomen, dat een eenvoudige rendementsberekening door een geodeet kan worden uitgevoerd.

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 109