123 vereist. Het is de taak van de landmeter-deskundige om de plaatselijke commissie op dit punt te adviseren. Het essentiële van een ruilverkaveling is, dat men door toepassing van het ruilprincipe komt tot een geheel nieuwe toestand met betrekking tot de rechten op de grond. Daarbij wordt uitgegaan van de bestaande rechts toestand, die in de beginfase van de ruilverkaveling in de lijst van rechthebbenden wordt vastgelegd. De gegevens benodigd voor het samenstellen van deze lijst worden voornamelijk ontleend aan het kadaster. De wijzigingen in de rechtstoestand gedurende de uitvoering van de ruilverkaveling moeten worden verwerkt en bijgehouden; ook deze gegevens worden aan het kadaster ontleend. De nieuwe rechtstoestand, die door de ruil verkaveling ontstaat, moet ook weer kadastraal worden vastgelegd. Deze juridische en kadastrale aspecten van de ruilverkaveling zijn voor de wetgever aanleiding geweest zells uitdrukkelijk te bepalen, dat de plaatselijke com missie wordt bijgestaan door een landmeter van het kadaster. Behalve de reeds genoemde ruilverkavelingstechnische en -administratieve werkzaamheden (opmaken lijst van rechthebbenden, plan van toedeling enz.) worden onder leiding van de landmeter-deskundige de landmeet- technische werkzaamheden verricht. Vooral de laatste jaren bestaat er een duidelijke tendens deze werkzaam heden te automatiseren. Hoewel een deel van deze taak van de landmeter-deskundige door specialisten wordt overgenomen, is voor een doelmatig gebruik van de ontstane mogelijkheden een grondige kennis van de toe te passen technieken vereist. Tot nu toe werd bij het plan van toedeling in de eerste plaats een agrarische reconstructie van het ruilverkave lingsobject tot stand gebracht, waarbij in hooldzaak agrarische criteria werden aangelegd. Het is te ver wachten, dat in de toekomst aan niet-agrarische aspecten een groter gewicht zal worden toegekend dan thans het geval is. Hierbij kan vooral worden gedacht aan recreatie en landschapsbouw. Wil de landmeter-deskundige zijn belangrijke invloed

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 124