124 bij de totstandkoming van het plan van toedeling kun nen blijven uitoefenen wanneer ook deze niet-agrarische criteria worden aangelegd, dan zal hij zich de hiervoor benodigde deskundigheid moeten verwerven. Vooral ten aanzien van deze niet-agrarische aspecten worden tijdens de voorbereiding van een ruilverkaveling beslis singen genomen, die bepalend zijn voor het plan van toedeling. De ingenieur van de kadastrale ruilverkavelings- dienst kan hierin een belangrijke bijdrage leveren door de vervaardiging van alternatieve toedelingsplannen, welke reeds in dit stadium door toepassing van automa tiseringstechniek, verkregen kunnen worden. Deze alternatieve toedelingsplannen maken een beter gefun deerde keuze mogelijk van wegtracé's en situering van recreatieve en landschappelijke elementen. Reconstructie van agrarische gebieden vindt thans in hoofdzaak plaats door toepassing van de ruilverkaveling op basis van de vigerende ruilverkavelingswet, terwijl uitvoering van stedelijke reconstructies op basis van de onteigeningswet plaats vindt. Het is denkbaar dat planologische maatregelen, waarbij niet-agrarische doel stellingen primair worden nagestreefd in de toekomst met toepassing van het ruilprincipe, al of niet in combi natie met onteigening, worden uitgevoerd (stadssanering, inrichting bufferzones, omvangrijke verkeersvoorzie- ningen). De lex-specialis voor Midden-Delfland wijst reeds in deze richting. Voorts kan erop worden gewezen, dat een dergelijke werkwijze in landen als Duitsland, Zwitserland en Zweden al toegepast wordt. Het uitsluitend kadastraal vastleggen van de nieuwe situatie, die na uitvoering van dergelijke plannen ont staat, zou een te povere bijdrage zijn van de ingenieur van het kadaster. De ingenieur van het kadaster zou ook bij uitvoering van deze plannen uitstekend als ver- kavelaar op kunnen treden. Het is dan noodzakelijk dat het kadaster anticipeert op deze ontwikkelingen. Uit het bovenstaande moge blijken, dat de taak van de ingenieur van de kadastrale ruilverkavelingsdienst zeer omvangrijk is. Hij kan deze taak alleen goed vervullen, indien hij zich uitsluitend hoeft te bepalen tot de werk

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 125