129 De laatste twee punten gelden voor ieder bedrijf van enige omvang. Het punt van de vaktechnische kennis verdient wel enige uitbreiding. In de fotogrammetrische praktijk bestaat er in de meeste gevallen een nauw contact met de andere takken van de geodesie: b.v. inzake puntsbepalingssystemen, contacten met ruilverkavelingsdeskundigen e.d. Bovendien bewegen de meeste particuliere bedrijven zich ook op geodetisch terrein in de meest ruime zin. De vraag of in de fotogrammetrische praktijk een geo detisch ingenieur op zijn plaats is, kan direct positief worden beantwoord. Behalve fotogrammetrische basiskennis moet er dus ook een geodetische ondergrond zijn. Uit onze ervaring blijkt dat de behandeling van de foto- grammetrie zowel voor de fotogrammetrisch specialist als voor de geodetisch ingenieur die, waar dan ook land meetkundig werkzaam, in aanraking komt met de foto- grammetrie een ruim voldoende basis geeft. Hierbij zou opgemerkt kunnen worden dat het o.i. nuttig zou zijn, dat iedere geodeet ruimer georiënteerd werd op de diverse mogelijkheden die de luchtfoto biedt; om enkele voorbeelden te noemen: de mogelijkheden van de eenvoudigste fotoschetskaarten in de planologie, het gebruik voor diverse interpretatie-doeleinden. Wat de geodetische vakken betreft zou het o.i. te ver voeren, wanneer wij er hier in dit bestek op ingaan. Door collega's in de geodetische richtingen werkzaam worden in verband met dit onderwerp ook bijdragen geleverd, zodat een beper king van de door ons te behandelen stof mogelijk is. Algemeen kan gesteld worden dat wij een zo breed mo gelijke geodetische basis voorstaan, waarbij aandacht wordt geschonken aan de integratie van de verschillende vakken. Een vroegtijdige specialisatie zien wij, mede op grond van de beperkte plaatsingsmogelijkheid in de fotogram metrische sector, als een nadeel.

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 130