134 BEANTWOORDING DER VRAGEN Ir. G. H. te Kronnie Antwoord 1 Of men het gewenst vindt of niet, maatschappij veranderingen treden er altijd op, zowel kwalitatief als kwantitatief Belangrijk is, dat men er bewust en actief aan deel gaat nemen. De motivering van de noodzakelijkheid hiervan ligt opgesloten in de keiharde werkelijkheid; enkele voorbeelden le Vietnam, met de meest wetenschappelijke massa moorden uit de geschiedenis. 2e Afschuwelijke honger en ellende in grote delen van de wereld. 3e Milieuverontreiniging in de ruimste zin. Hoe belangrijker maatschappelijke functie men heeft, des te groter is de plicht tot actieve deelname, om te komen tot een andere maatschappij. Door zich uit te leven in z'n werk, in z'n hobby, onttrekt men zich aan de maatschappelijke plichten en degradeert men zich daardoor tot tweederangs burger. Dit geldt voor iedereen: hoogleraar, arbeider, priester, middenstander, ingenieur, onderwijzer, etc. De politici zijn verantwoordelijk voor de wereld van morgen, en de politici dat zijn wij, wij allen, beroeps en amateurs. Antwoord 2 Wanneer men daartoe capabel is, kan men proberen beroepspoliticus te worden. Maar voor hen, en dat is de overgrote meerderheid, die daartoe niet in staat zijn, staan vele wegen open om hun maatschappelijke plichten te vervullen. Primair is daarbij dat zij naast hun werk zich ook theoretisch en praktisch bezighouden met de maatschappelijke stromingen en veranderingen, locaal, nationaal en internationaal. Het onderwijs, op elk niveau, dient hiervoor ook een belangrijke plaats

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 135