135 in te ruimen. Niet om te laten doceren, maar om te laten bestuderen: maatschappelijke stromingen en ver anderingen". Als afgestudeerde kan men op verschillende wijzen actief zijn. Maar moet daarbij een evenwicht zoeken tussen maatschappelijke verantwoordelijkheid, werk en privé-leven. Wie daarbij niet in staat is, om z'n werk goed te kunnen doen, schiet evengoed tekort, als hij (zij) die alleen maar leeft voor z'n werk (vak idioten). Men dient zich hiervan terdege bewust te zijn bij z'n beroeps- en functiekeuze, bij z'n ambities etc. Maatschappijveranderingen via werksituaties vereisen een zelfde evenwicht tussen bovengenoemde verantwoor delijkheden. Het bedrijf of bureau waar men werkt kan ,,van de politiek niet leven", maar deze mag ook niet buiten gesloten worden. Maar met betrekking tot z'n werk blijft het een hoofdvoorwaarde, dat men ook dat graag doet. Antwoord 3 Conflicten kunnen liggen aan de aard van de opdracht, politieke- en werk-stakingen, enz. In z'n algemeenheid kan men zeggen dat deze conflicten uitvoerig besproken moeten worden. Wat men er verder aan doet, hangt af van vele factoren. Het weigeren van een maatschappelijk niet verantwoorde opdracht, kan positief zijn, maar het kan ook noodzakelijk zijn, dat men meer doet, opdat ook anderen weigeren. Antwoord 4 In feite zou men in het onderwijs voorbereid moeten worden op een totale taakvervulling dus niet alleen op het werk. Wat de maatschappelijke voorbereiding betreft, biedt het studieprogramma tot nu toe weinig mogelijk heden. Op de NLF-dag ,,de geodeet in perspectief" is hierop al gewezentoen is door diverse mensen reeds ernstig gewaarschuwd tegen het doceren van maatschappij vakken, en gepleit voor zelfstudie bij voorkeur in groeps verband. Onderwerpen, locaal, nationaal en inter nationaal gericht, liggen voor het grijpen. Feitenmateriaal dient verzameld te worden en deskundigen kunnen

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 136