137 Antwoord 2a Directe politieke acties zijn alleen al wenselijk en waarde vol doordat zij de mensen aan het denken zetten over de betreffende onderwerpen en kunnen leiden tot door breking van schijnbaar gevestigde denkpatronen. Binnen de huidige structuren leiden dan acties vaak nog niet tot wijzigingen op korte termijn en worden tegen stellingen soms nog meer gepolariseerd. Dit behoeft nog geen bezwaar te zijn, om de zaken scherp te leren zien, als het maar niet leidt tot klakkeloze zwart-wit doctrines, die alle redelijkheid uitsluiten (tegen dit laatste is een actie soms juist op touw gezet). Soms echter kan de samenleving zo vastgelopen zijn (men denke b.v. aan bepaalde landen in Zuid Amerika) dat voor een grote groep de uitzichtsloze status quo van de structuur alleen maar doorbroken kan worden door directe acties (revolutionaire bewegingen). Antwoord 2b In de werksituatie is het mijns inziens vooral voor vele oudere werknemers moeilijk om gewenste veranderingen na te streven of zelfs te onderkennen. Dit hangt wel licht samen met de maatschappelijke orde, waarmee zij in hun jeugd te maken hadden, de crisistijd met on zekerheden over werkgelegenheid en toekomst. Het toen min of meer klakkeloze aanvaarden van de establish ment" op straffe van gemiste" promotiekansen of zelfs ontslag heeft misschien een bepaalde serviliteit in het denken gebracht tegenover alles wat ,,van hogerhand" komt. Dergelijke mensen bepalen nu vaak nog de algehele werksituatie en hechten meestal nog sterk aan gevestigde waarden. Hun geestelijke flexibiliteit (begrip voor modernismen) kan gelukkig soms toenemen door invloeden van opgroeiende kinderen in het gezin. Men schakele echter de invloed van het overgietende sop van de zgn. opvoeding in sommige milieus niet uit Studenten hebben het grote voordeel, dat zij nagenoeg geen maatschappelijke afhankelijkheid hebben en zich dus vrijer kunnen opstellen. Een grote groep burgers is echter nog steeds van mening dat studenten geen acties

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 138