neer te leggen. Daar we vermoedden dat mensen die in verschillende richtingen werken, ook op verschillende manieren op de opleiding zouden terugzien, kozen we enkele vakgebieden uit en vroegen ingenieurs uit elk vak gebied om hun meningen te verzamelen in een gemeen schappelijk artikel. Hiermee hoopten we te bereiken dat al te subjectieve oordelen geëlimineerd zouden worden en dat er een discussie zou ontstaan onder de schrijvers, waarbij misschien ook grotere groepen mensen betrokken zouden worden. We hebben onze keuze slechts tot enkele vakgebieden beperkt, in verband met onze beperkte mogelijkheden. Uit deze artikelen blijkt dat men de genoemde problemen vanuit de praktijk heel anders benadert, dan vanuit de onderafdeling. De praktijkmensen zijn namelijk bij onderwijsvernieuwingen geneigd om te letten op de kennis, die de ingenieur nodig heelt om een goed vakman te zijn in de bestaande maatschappij. Op de onderafdeling begint men veeleer met een algemene maatschappij kritiek, om vandaaruit tot onderwijskritiek te komen, die dan weer leidt tot onderwijsvernieuwing. Dit houdt in dat men zich gaat bezinnen op de doelstelling van onze samenleving en daardoor ook op die van het onder wijs. Deze verschillende manieren van benadering gaven ons de reden, om enkele ingenieurs vragen te stellen, die bij het tweede uitgangspunt aansluiten. Deze vragen hebben ze ieder apart beantwoord, daar er geen tijd meer was om dit geheel in één artikel om te zetten. Er zijn al stemmen opgegaan om dergelijke vragen aan grotere groepen mensen voor te leggen, zodat men op de onder afdeling wat meer inzicht krijgt in wat er in de praktijk leeit ten aanzien van deze onderwerpen, hetgeen een steun kan zijn bij de aan de gang zijnde besprekingen. Na deze meningen uit de praktijk volgt, als afronding, een discussiestuk uit de onderafdeling, waarin de daar bestaande ideeën worden genoemd, zodat men de ver schillende meningen tegen over elkaar kan zetten. Het voorgaande heeft voornamelijk betrekking op de inhoud van de studie. Echter ook de vorm wordt be- 12

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 13