143 omschrijven is, maar gestalte dient te krijgen in een voortdurende dialoog tussen studenten, werkers aan een Hogeschool ol Universiteit en praktici. Een kader hiervoor zouden projektgroepen en projekt- onderwijs kunnen zijn. Hierbij zoekt een groep van grotendeels studenten vanuit een lopend projekt naar de doelstellingen en achtergronden van een te bestuderen onderwerp en bepaalt zelf wat voor leerstof hiervoor nodig is, alsmede hoe die gebracht moet worden. Projektonderwijs is dus in eerste instantie zelfgevraagd onderwijs, waarbij openingen naar alle kanten mogelijk zijn. Zo kan advies gevraagd worden van vakspecialisten, specialisten op onderwijsgebied, maar ook van praktici. Deze kunnen ook deel uitmaken van een projektgroep. Als voorlopige tussenvorm zou nu al voor wat betreft de maatschappijwetenschappen met projektonderwijs gestart kunnen worden. Maar dan konsekwent en niet in de vorm van een klassieke studiegroep die van boven al opgelegd krijgt hoe te werken. Indien het nu mogelijk is onderwijs, research en maatschappij (praktijk) op deze wijze te integreren, kunnen hieruit in gezamenlijk over leg nieuwe doelstellingen en onderwijsstrukturen ge formuleerd worden. Hiermee is dus ook het gevaar van nivellering bezworen. Alleen zal de typische wetenschapsman van nu plaats moeten maken voor een meer onderwijskundig-, maat schappelijk- en groepsgericht iemand. Is dit onmogelijk om wat voor reden dan ook, dan kunnen wij als over gangsfase tot een zekere scheiding van onderwijs en wetenschap komen waarbij de onderwijsman doorgeeft wat in de research bereikt is. Het bezwaar is dat de wetenschapsman dan ongeremd zijn gang kan gaan zonder rekening te houden met de eisen en behoeften van groep en maatschappij. In bepaalde gevallen kan dit echter toch wel noodzakelijk zijn. Zuiver wetenschappelijk gezien zal er op korte termijn misschien sprake zijn van verlies of zelfs achteruitgang, maar op de lange duur zal dit ongetwijfeld de basis vormen van een betere maatschappij in de meest ruime zin.

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 144