144 ENKELE PROVOCERENDE PAEDAGOGISCHE OVERPEINZINGEN De laatste jaren woeden aan onze universiteiten en hoge scholen discussie en zelfs polemiek over aard en inhoud van het onderwijs en de structuur waarin het zou moeten functioneren. Hier en daar lijdt het wetenschappelijke productie-apparaat daardoor aanmerkelijke democrati- seringsverliezen, als iemand bereid is te begrijpen wat ik bedoel. Nu reeds is duidelijk dat, mede door het nood zakelijke compromis-karakter, de binnenkort te realiseren structuurwijzigingen buiten de zwijgende meerderheid weinigen zullen kunnen bevredigen. Daarom zou het enig nut kunnen hebben op een heel ander vlak suggesties aan de hand te doen die, in concreto omgezet in uitvoerbare maatregelen, het zgn. wetenschap pelijk onderwijs meer dan thans het geval is zouden kunnen doen beantwoorden aan een serie moderne ob jectieve doelstellingen. Tot die serie behoort de ontwik keling van een methode van critisch, fundamenteel denken, die in principe op elke denkbare materie kan worden aangesloten, zeker niet in de eerste plaats op het min of meer door het toeval bepaalde specialisme. Met critisch" wordt vooral niet bedoeld ,,krities", dat enkele pressiegroepjes in hun respectieve alternatieve vaandels hebben geschreven. In die kritiese kringen staat zelf- critiek niet in hoog aanzien en wordt slechts, veelal op intolerante en arrogante wijze, het alternatief voor de bestaande stelsels aangeboden of geëist. Ter bevordering van het gewenste critische denken dient m.i. zowel het object van studie als de wijze van presen tatie geheel opnieuw te worden samengesteld en gesys tematiseerd. Er heeft zich immers een hardnekkige traditie ontwikkeld, die een negatieve invloed heeft, óók op de docenten. In vorige decennia of zelfs eeuwen is materiaal bijeengebracht, dat tezamen de hoedanigheid van ,,vak" heeft gekregen. Latere generaties docenten hebben zich D. L. Rodrigues Lopes

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 145