145 beijverd de erfenis van de grondleggers zo min mogelijk gewijzigd bijeen te houden. Aanvankelijk was zulks een kwestie van piëteit, later werd deze factor meer en meer verdrongen door, afhankelijk van de hoek waaruit men waarneemt, verlangen naar stabiliteit, conservatisme, traditionalisme of zelfs gemakzucht. Uit al het potentiële materiaal zou men nu een selectie op fundamenteel en praktisch nut moeten ondernemen en vervolgens zonodig opnieuw een verkaveling in vakken realiseren. Binnen die nieuwe vakken moet dan weer een nieuwe systematiek, een stelsel onderschei dingen, en zelfs definities worden aangebracht, die zeer vaak zullen blijken af te wijken van hetgeen dan in middels historie is geworden. Kortom, de docent, de oudere generatie, zal de vorming van de student, de jongere generatie, bij zichzelf moeten beginnen. De beschrijving van de nieuwe vakken, om zo aan te duiden wat thans literatuur genoemd wordt, zal meestal een geringer aantal boeken kunnen beslaan en zeer zeker steeds véél minder woorden kunnen omvatten dan thans het geval is. De nieuwe auteurs" zullen, uitgaande van een algemeen maatschappelijk verschijnsel, een ervarings feit of een proef, in een weloverwogen, gebalanceerd, logisch opgebouwd, glashelder, sober betoog een eenheid (unit) leerstof moeten opbouwen. Daarin is geen plaats voor voorbeelden en vergelijkingen met andere verschijn selen of begrippen. Deze kunnen veel beter, zo zij al waarde hebben, fungeren als oefenmateriaal voor de lezer en verificatie van diens begrip alsmede van de begrij pelijkheid van de leerstof, daaronder begrepen het begrip van de schrijver zelf. Het zal blijken dat heel vaak de vraagstukken die op een eenheid leerstof kunnen volgen, met de juiste antwoorden, meer ruimte innemen dan de leerstof zelf. Bij de opstelling van de vraagstukken blijkt veel eerder dan men zou verwachten een uitstekend gebruik te kunnen worden gemaakt van het multiple choice systeem. Wel vergt dit van de schrijver een hoge mate van creativiteit, fantasie en inzet, hetgeen een aan sporing tot ontwikkeling van genoemde eigenschappen in de hand zal werken. De ontwikkelde lezer heeft bij

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 146