149 natuurlijke wijze geïntegreerd. Het is duidelijk dat de een of andere vorm van college in of buiten het projectonderwijs nodig blijft, omdat toch een zekere kennisoverdracht altijd zal moeten plaatsvinden. Het ideaal is dat dit alleen gebeurt wan neer de student erom vraagt. Als men een reëel probleem heeft gekozen, zullen van de oplossing ook de maatschappelijke consequenties (econo mische, milieu-hygiënische etc.) bestudeerd moeten worden. Op deze wijze wordt de geodesie in een maatschappelijk kader geplaatst. In de huidige opleiding wordt hieraan slechts sporadisch aandacht geschonken. Aan de keuzevrijheid zijn ook nadelen verbonden. Projectonderwijs is nagenoeg niet in een studieprogramma op te nemen omdat men nooit van tevoren weet welke richting het onderwerp op zal gaan. Wenst men echter tijdens de studie ook groepsdynamische processen te bestuderen, dan is projectonderwijs, onaf hankelijk van het onderwerp, hiervoor uitermate geschikt. Maar hierover later. Vaak wordt de vrees geuit, dat het onderwerp, wanneer de student het bepaalt, niets meer met geodesie te maken zal hebben. Deze vrees is m.i. ongegrond omdat de enige gemeenschappelijke noemer van de projectdeel nemers is dat zij allen de geodesie bestuderen. Een volgend probleem is de beoordeling. Men kan zich voorstellen dat de groep als geheel wordt beoordeeld op zijn eindrapport. Dit geldt dan alleen voor het geodetisch niveau van het eindrapport en niet voor de groeps dynamische aspecten. Individuele beoordeling is alleen binnen de groep mogelijk. En dan nog moet die beoor deling een ,,feed back" zijn, en niet een cijfertjes beoordeling zoals in ons huidige competitieve en indivi dualistische onderwijs. Wij hebben elkaar tot studie gestimuleerd door ieder een voordracht met discussie te laten houden over hetgeen hij bestudeerd had. Wat is geodesie? Bij de integratie van de studievakken valt op dat het

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 150